Nga trajtimi i ftohjeve, deri te shkatërrimi i mikrobeve të ndryshme, trumza shëron të gjitha

Shëndetësia

Nga trajtimi i ftohjeve, deri te shkatërrimi i mikrobeve të ndryshme, trumza shëron të gjitha

Më: 17 maj 2021 Në ora: 10:16
Foto Ilustrim

Trumza është një nga bimët mjekësore më të përdorura, dhe më e rëndësishmja, nuk ka ndonjë efekt të dëmshëm.Respekt në popull dhe zbatim i gjerë në mjekësinë popullore, trumza e merituar. Kjo bimë nuk ka ndonjë përbërës të dëmshëm, toksik, kështu që mund të pihet pa një afat kohor, dhe në sasi të pakufizuar. Njihet gjithashtu me emrat: temjan, borzilok i egër, shqopë.

Trumza rritet në kodra dhe shpate me diell, përgjatë skajeve të pyjeve, dhe shpesh në livadhe të vogla. Vetëm dy lugë çaji trumzë plotëson sa 20 për qind të nevojave ditore të trupit për hekur, dhe është një burim i shkëlqyeshëm i manganit – një mineral që përmirëson funksionimin e trurit, mban shëndetin e kockave dhe lëkurës dhe mbështet formimin e kërcit. Ka nevojë për shumë nxehtësi dhe diell, prandaj qëndron mirë në sipërfaqet shkëmbore, si dhe në kullotat malore, ku lëshohet shumë nxehtësi nga toka.

Është korrur gjatë gjithë verës: në mot të qetë, të ngrohtë dhe me diell – nga ora 10 e mëngjesit deri në pasdite, sepse është më aromatiku në atë kohë.

Nuk është e prishur, por e gjithë bima pritet me gërshërë të përshtatshme. Thahet në një shtresë të hollë, në një vend me diell dhe të ngrohtë, i mbrojtur nga pluhuri. Herë pas here duhet të kthehet pak, të thahet sa më në mënyrë të barabartë. Çaji i trumzës ka një efekt antiseptik, është efektiv kundër spazmave (ngërçeve) në bronke, hollon mukusin në mushkëri dhe ndihmon në dëbimin e tij. Kjo është arsyeja pse përdoret me sukses kundër kollës tek fëmijët. Meqenëse është shumë e shijshme dhe ka erë të këndshme, fëmijët duan ta pinë atë. Përveç kësaj, ai punon me sukses kundër parazitëve të zorrëve, veçanërisht krimbave të fëmijëve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat