Të rinjtë që kanë pasur kovid tregojnë shenja të dëmtimit kardiovaskular

Shëndetësia

Të rinjtë që kanë pasur kovid tregojnë shenja të dëmtimit kardiovaskular

Më: 17 maj 2021 Në ora: 10:24
Foto Ilustrim

Të rinjtë që kanë pasur një formë më të butë të koronavirusit ende mund të vuajnë nga ndryshime afatgjata në enët e gjakut, sipas një studimi të vogël të ri.

Megjithëse SARS-CoV-2 prek kryesisht mushkëritë dhe është veçanërisht e rrezikshme për të moshuarit, gjithnjë e më shumë kërkime tregojnë se ai gjithashtu lë një gjurmë të qëndrueshme në sistemin kardiovaskular, madje edhe tek të rinjtë dhe ata që kanë pasur vetëm simptoma të lehta, shkruan Science Alert. Në studimin e fundit, studiuesit krahasuan shëndetin vaskular të 30 të rinjve, gjysma e të cilëve kishin rezultuar pozitiv për covid-19 rreth një muaj më parë, dhe gjysma ishin me shëndet të mirë. Duke analizuar imazhet me ultratinguj të arterieve të tyre, ekipi gjeti një ndryshim të rëndësishëm midis dy grupeve. Megjithëse askush nuk u shtrua në spital, arteriet e atyre që ishin infektuar me koronavirus tre-katër javë më parë ishin më të forta dhe më pak elastike sesa grupi i shëndetshëm.

Arteria karotide që mbart gjak në tru ishte mesatarisht 27 për qind më pak e aftë të fryhej dhe 22 për qind më pak elastike. Aorta, e cila kullon gjak nga zemra, preket gjithashtu. Është e paqartë se si këto enë gjaku dukeshin më drejt sesa pjesëmarrësit morën covid-19, i cili është një kufizim i këtij studimi, por meqenëse studiuesit nuk mund të parashikonin fillimin e një pandemie globale, ata i zëvendësuan këto krahasime me të dhëna nga individë të shëndetshëm.

Madhësia e mostrës është e vogël, por gjetjet fillestare përforcojnë idenë se covid-19 nuk është diçka për të luajtur. Edhe nëse jeni i ri dhe i shëndetshëm, dhe edhe nëse keni pasur simptoma shumë të lehta të virusit, ndikimi në shëndetin tuaj kardiovaskular mund të zgjasë shumë kohë pasi simptomat të zhduken.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat