Konsumi i përditshëm i kërpudhave mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit me 45 për qind

Shëndetësia

Konsumi i përditshëm i kërpudhave mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit me 45 për qind

Më: 17 maj 2021 Në ora: 10:41
Foto Ilustrim

Një studim i ri nga Instituti ‘Penn State”, zbuloi se vetëm 18 gram kërpudha – afërsisht një kërpudhë me madhësi të mesme në ditë – mund të jetë e mjaftueshme për të ulur rrezikun e kancerit të ndryshëm deri në 45 për qind.  Në të vërtetë , studiuesit analizuan 17 studime të ndryshme të botuara midis 1966 dhe 2020, në mënyrë që të përcaktojnë nëse ekziston një lidhje tashmë e vërejtur midis konsumit të kërpudhave dhe zhvillimit të kancerit – veçanërisht kancerit të gjirit.

Ata zbuluan se kërpudhat në një farë mase mund ta mbrojnë trupin nga zhvillimi i disa qelizave malinje, ndoshta për shkak të përmbajtjes së lartë të vitaminave, lëndëve ushqyese dhe antioksiduesve. Shkencëtarët pohojnë se kohët e fundit gjithnjë e më shumë kërkime po bëhen në lidhje me përfitimet e ndryshme që kanë kërpudhat në trup, dhe ato tashmë janë shoqëruar me zvogëlimin e rrezikut të kancerit të prostatës dhe qafës së mitrës, dhe përmirësimin e funksioneve të ndryshme të trurit.

Kërpudhat janë burimi më i madh i ushqimit të ergothionein, një antioksidues unik i fuqishëm që është një lloj ‘mbrojtës qelizor’, kështu që ato luajnë një rol të rëndësishëm në mbrojtjen kundër sëmundjeve dhe mbrojtjen e trupit nga plakja e parakohshme, kështu që ndihmojnë në vonimin e fenomeneve të tilla si kolagjeni humbje ose rrudha.

Studiuesit kanë zbuluar se të gjitha llojet e kërpudhave të përfshira në dietë zvogëlojnë rrezikun e kancerit dhe vetëm studimet e ardhshme do të specifikojnë me cilat mekanizma e arrijnë këtë dhe si saktësisht parandalojnë zhvillimin e llojet e kancerit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat