Kosi ka një efekt të habitshëm në imunitetin tonë

Shëndetësia

Kosi ka një efekt të habitshëm në imunitetin tonë

Më: 17 maj 2021 Në ora: 13:18
Foto Ilustrim

Shumë njerëz konsumojnë kos sepse janë të vetëdijshëm për përfitimet e tij nga kalciumi, probiotikët dhe proteina të larta deri te lehtësia e konsumit kur kemi nevojë për diçka të shëndetshme, mbushëse dhe të shpejtë. Një nga shqetësimet e vazhdueshme në lidhje me kosin e qumështit është se, ashtu si me disa produkte të tjera të qumështit, është menduar se shkakton inflamacion në trup, i cili mund të çojë në disa infeksione, sëmundje dhe çrregullime.

Një studim izraelit tani ka zbuluar se probiotikët në produktet e kosit në të vërtetë mund të zvogëlojnë inflamacionin dhe të forcojnë sistemin imunitar. Për njerëzit që e konsiderojnë kosin një ushqim të shëndetshëm dhe të besueshëm tani, ka lajme të shkëlqyera.

Gjegjësisht, dy studiues që kryen një studim universitar në Izrael zbuluan se molekulat nga probiotikët në kefir (një pije e lëngshme që është shumë e ngjashme me kosin) ulin ndjeshëm nivelin e infeksionit me agjentin që shkakton kolera. Në një studim të mëvonshëm, shkencëtarët zbuluan se të njëjtat molekula gjithashtu vepronin si një forcë anti-inflamatore kundër disa modeleve të sëmundjeve virale. Është një përgjigje imune që është identifikuar si shkaku kryesor i vdekjes në pacientët me COVID-19.

“Hulumtimi ynë nxjerr në pah për herë të parë mekanizmin me të cilin probiotikët e thartuar me qumësht mund të mbrojnë kundër infeksioneve patogjene dhe të ndihmojnë sistemin imunitar”, tha profesori Raz Jelinek, nënkryetar i kërkimit dhe zhvillimit në Universitetin Ben Gurion në Negev. Kjo ndoshta do të çojë në kërkime të reja për një kuptim më të madh, por ndërkohë, gjetjet e këtij studimi mund të jenë një arsye tjetër pse do të konsumoni kos.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat