Kërkimet e fundit: Fëmijët që përdorin ekrane me prekje kanë probleme me gjumin

Shëndetësia

Kërkimet e fundit: Fëmijët që përdorin ekrane me prekje kanë probleme me gjumin

Më: 6 qershor 2021 Në ora: 11:21
Foto ilustrim

Studiuesit në Londër kanë anketuar më shumë se 700 prindër në lidhje me përdorimin e përditshëm të ekraneve me prekje dhe mënyrën se si fëmijët flenë

Ata zbuluan se vogëlushët që i përdornin më gjatë flinin më pak natën.

Gjumi është i rëndësishëm për zhvillimin kognitiv, veçanërisht gjatë viteve të para të jetës.

Sidoqoftë, 75% e fëmijëve (midis 6 muajsh dhe 3 vjet) kanë përdorur ekranin me prekje çdo ditë dhe për çdo orë shtesë të përdorimit, fëmijët kanë fjetur gjumë afërsisht 16 minuta.

“Këto rezultate tregojnë se popullariteti dhe aksesshmëria e ekraneve të tilla kanë çuar në një nivel të lartë të përdorimit nga fëmijët, andaj kjo shoqërohet me pakësim të gjumit”, shpjegoi autori i studimit Dr. Tim Smith.

Është interesante, Dr. Smith thotë se studimet e mëparshme kanë treguar që përdorimi aktiv i ekranit prekës – në vend të shikimit pasiv të videos, në të vërtetë lidhet me arritjet e hershme në piketa motorike tek foshnjat.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat