​Pse ngrënia në heshtje mund t'ju bëjë më të shëndetshëm?

Shëndetësia

​Pse ngrënia në heshtje mund t'ju bëjë më të shëndetshëm?

Më: 9 qershor 2021 Në ora: 18:17
Foto ilustrim

Studimi i ri sugjeron që zhurma mund të ndikojë në zgjedhjen tuaj midis vakteve të shëndetshme dhe ushqimit të papërpunuar.

Muzika që dëgjoni në kohën e vaktit mund të ndikojë në llojin e ushqimit që hani. Ky është zbulimi i një studimi të ri nga Universiteti Aarhus në Danimarkë, i cili krahasonte zgjedhjet e ushqimit kur njerëzit dëgjonin lloje të ndryshme të muzikës.

Njëri grup dëgjoi muzikë të ngadaltë, tjetri një përbërje të shpejtë, më pak harmonike të luajtur në një çelës të vogël, i njohur për të shkaktuar emocione të tilla si trishtimi ose pezullimi.

Duke shkruar në revistën Appetite, studiuesit raportojnë se grupi me muzikë të ngadaltë kishte më shumë të ngjarë të merrte ushqime më të shëndetshme.

Ndoshta për shkak se grupi nuk u shpërqendrua, ose nuk përjetoi, emocione negative nga muzika, ata i dhanë më shumë vëmendje zgjedhjeve më të mira të ushqimit.

Kjo nuk është hera e parë që zhurma tregon se ndikon në atë që hamë. Në 2013 studiuesit në Universitetin e Birmingham analizuan 24 studime mbi efektet e shpërqendrimit nga zhurma dhe stimujve vizualë siç është televizioni dhe zbuluan se jo vetëm që hamë më shumë ushqim në një vakt kur jemi të shpërqendruar, por hamë më shumë në tjetrin gjithashtu

Kjo ndodh pasi kur vendosim se çfarë të hamë në një vakt, ne faktorizojmë konsumin edhe në atë të fundit, duke ekuilibruar marrjen tonë. Por nëse jemi të shpërqendruar, kujtesa për vaktin e fundit nuk është aq e fortë dhe sistemi ynë i ekuilibrimit të brendshëm nuk funksionon gjithashtu.

Në fakt, disa ekspertë thonë se çdo muzikë - ose zhurmë tjetër shqetësuese siç është TV ose biseda - duhet të shmanget në kohën e vaktit dhe sugjerojnë se është një mjet efektiv për kontrollimin e konsumit të ushqimit.

“Thjesht, zvogëlon shpërqendrimet që mund të nxisin mbi-konsum dhe potencialisht rrit kënaqësinë e vaktit”, tha profesori Jason Halford, një specialist në psikologji dhe mbipesha, në Universitetin e Leeds.

Ai gjithashtu shkakton një fenomen të quajtur 'efekti i krizës' nga studiuesit, të cilët besojnë se duke dëgjuar veten duke ngrënë ushqime të zhurmshme ju inkurajon të ngadalësoni ngrënien tuaj.

Termi u shpik në vitin 2016 nga shkencëtarët në Universitetin Shtetëror të Kolorados në SHBA, të cilët zbuluan se njerëzit hanin 31 për qind më pak kur mund të dëgjonin veten duke ngrënë.

“Ne mendojmë se tingulli i thërrmimit krijon' pika pauze 'natyrore, një moment gjatë ngrënies kur konsumatori bëhet më i vetëdijshëm për sjelljen e tij dhe mund të marrë në konsideratë sasinë e ushqimit që ka konsumuar," tha për revistën “Good Health” bashkautorja e studimit, profesoresha Gina Slejko.

Një studim i botuar nëntorin e kaluar në revistën koreane Shkenca Mjekësore zbuloi se të folurit me zë të lartë në hapësirat e brendshme ishte i lidhur me transmetimin më të madh të COVID-19.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat