Si t'i përdorni lëkurat e patateve kundër thinjave të parakohshme

Shëndetësia

Si t'i përdorni lëkurat e patateve kundër thinjave të parakohshme

Më: 13 qershor 2021 Në ora: 20:10
Ilustrim

Flokët e thinjur janë një gjë shumë normale për të gjithë, me kalimin e viteve. Në vend që të lyeni vazhdimisht flokët me bojë, mjafton të përdorni lëkurën e patateve për të errësuar ngjyrën, sepse përmban elementë që shërbejnë si ngjyrues natyral për flokët.

Hapi i parë:

Merrni 5 ose 6 patate dhe hiquni lëkurën. Vendosini në një enë të madhe të mbushur me gjysmë litër ujë. Vendoseni ujin bashkë me lëkurën e patateve të ziejë për 20 deri në 30 minuta.

Hapi i dytë:

Më pas kullojeni ujin në një enë tjetër dhe hiqni lëkurën e patateve. Lerëni të ftohet.

Hapi i tretë:

Lani flokët me produktet e zakonshme që përdorni.

Hapi i katërt:

Hidhni lëngun e lëkurës së patateve në flokë dhe lëreni për pak minuta. Thani flokët me peshqir dhe pas gjysmë ore lajini përsëri me ujë.

Hapi i pestë:

Mund të bëni të njëjtën gjë një herë në javë, deri sa të shihni rezultatet që doni të arrini.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat