Pesë shenjat që tregojnë se mund të keni kancer lëkure

Shëndetësia

Pesë shenjat që tregojnë se mund të keni kancer lëkure

Më: 30 qershor 2021 Në ora: 07:12
Foto ilustrim

Karcinoma e qelizave bazale (BCC) është forma më e zakonshme e kàncèrit të lëkurës, dëshmon Fondacioni i Kancèrit të Lëkurës. Sèmundja me rritje të ngadaltë është kryesisht e shërueshme, nëse e dini se çfarë po kërkoni.

Në shtresën e sipërme të lëkurës ekzistojnë tre lloje kryesore të qelizave, me njërën që janë qelizat bazale. Këto derdhen ndërsa formohen qelizat e reja të lëkurës, por dëmtimi i ADN-së nga rrezatimi ultraviolet (UV) mund të shkaktojë që qelizat bazale të shumohen në mënyrë të pakontrolluar.

Është e rëndësishme të mbani një vështrim të mprehtë në zonat e lëkurës më të ekspozuara ndaj diellit, këshillon Fondacioni i Kancerit të Lëkurës. Kjo përfshin: fytyrën, veshët, qafën, kokën, gjoksin, shpatullat dhe shpinën. Sidoqoftë, çdo zonë e lëkurës mund të preket.

Pesë shenja paralajmëruese të sèmundjeè: Një plagë e hapur që nuk shërohet. Plagë e kuqërremtë. Gungë ose nyjë me shkëlqim. Rritje e vogël rozë. Zonë me shenja. Shpesh, dy ose më shumë nga shenjat paralajmëruese të mësipërme janë të dukshme në një tumor lëkure.

Duke u futur në detaje, një plagë e hapur që nuk shërohet mund të rrjedhë gjak. Teksa ajo vazhdon për javë të shumta, ose duket se shërohet dhe përsëri rishfaqet, mund të evidentohet si një shenjë e karcinomës të qelizave bazale.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat