Si duhet të reagojmë kur fëmiu pëson djegie nga dielli?

Shëndetësia

Si duhet të reagojmë kur fëmiu pëson djegie nga dielli?

Më: 22 korrik 2021 Në ora: 18:54
Ilustrim

Gjatë stinës së verës, kur temperaturat janë të larta, më së shumti dëmtojnë lëkuren e butë. E një të tillë e kanë fëmijet.

Lëkura e tyre është në siperfaqje më të vogël, më e butë dhe disa herë më e ndjeshme, andaj na ndodh që pak minuta në diell me fëmijën, lëkura e tij të shndërrohet.

Nëse fëmiu juaj ka pësuar djegie nga dielli, ju duhet t’i ndiqni disa hapa:

- Ambienti ku rrini të jetë i freksët, me një fllad të lehtë.

- Dushi i vakët është ndihmues për lehtësimin e dhimbjeve.

- Përdorni paracetamol në formë shurupi.

- Përdorini krem kundër djegies për një javë.

- Kontaktoni me mjekun në rast se djegia është e shkallës së lartë.

- Jepini sa më shumë ujë, në mënyrë që fëmiu të hidratohet.

- Hidratoni lëkuren e tendosur.

Ndërkaq kur trupi është djegur nga dielli ju duhet të evitoni; përdorimin e peshqirave të fortë (me përbërje të dendur), hidratoni fëmijet por jo ujin me akull dhe shumë të ftohtë, mos përdorni krem me bazë benzocaine, çarja e pjesëve të lekurës është e ndaluar, njashtu siç ndalohet rreptësisht dalja në diell dhe kruarja e lëkures.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat