Çfarë është Beta h-CG dhe si ndryshohen vlerat e saj!

Shëndetësia

Çfarë është Beta h-CG dhe si ndryshohen vlerat e saj!

Më: 25 korrik 2021 Në ora: 17:04
Foto ilustrim

Beta h-CG është gonadotropinë horionike. Ndryshe quhet edhe hormon i shtatzënisë

Ky hormoni tajit në inde të placentës së bebes. Mund të përdoret në mënyrë diagnostike për të përcaktuar shtatzëninë, por edhe për të monitoruar ecurinë e saj.

Tajitja e tij mund të regjistrohet disa ditë pas implantimit të embrionit në mitër.

Në ditën kur femra më së shpeshti e bën testin për konstatimin e shtatzënisë – ditën e parë kur i ndërpriten menstruacionet, gjë që mesatarisht janë 12 deri në 14 ditë pas ovulimit – niveli i Beta HCG-së në gjak është rreth 100 IU/L, por gjithashtu mund të jetë edhe mjaft më i lartë apo më i ulët.

Në rast të shtatzënisë shumëfishtë, niveli i Beta HCG-së mund të jetë dukshëm më i lartë.

Niveli më i lartë arrihet rreth javës së nëntë të shtatzënisë kur lartësia e saj është edhe deri në 120.000 IU/L.

Vlera pastaj fillon të bjerë, ndërsa nga java e 20-të deri në fund të shtatzënisë është afërsisht 20.000 IU/L.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat