Shurup trëndafili: Pije mbretërore e krijuar për ditë të nxehta!

Shëndetësia

Shurup trëndafili: Pije mbretërore e krijuar për ditë të nxehta!

Më: 31 gusht 2021 Në ora: 10:05
Foto ilustrim

Në mjekësinë popullore konsiderohet edhe si ilaç për mëlçi dhe zorrë, ndërsa në industrinë kozmetike qëmoti është i njohur ndikimi i tij i mirë në vitalitetin e lëkurës

Po ju propozojmë që në ditët e ardhshme të muajve të nxehtë të freskoheni me pijen e ftohtë nga trëndafili, përgatitja e së cilës vërtet nuk kërkon shumë kohë dhe shkathtësi të mëdha kulinare.

Përgatitja:

1. Tri të katërta e enës me vëllim prej 5 litrash mbushni me petale trëndafili.

2.

 Shtoni 4 kg thartirë limoni, mbushni me ujë pothuajse deri në grykë. Mbuloni me pjatë, ose me kapak.

3. Lërini dhjetë ditë në diell. Kulloni.

4. Qitni sheqer (aq sa keni litra lëng, aq nevojitet sheqer).

5. Përzieni dhe lini të qëndrojnë në enë të mbuluar derisa sheqeri të shkrihet. 6. Shurupin qiteni në shishe dhe mbylleni mirë.

Vërejtje: Përdorni vetëm trëndafila të kopshtit tuaj, përkatësisht ata për të cilët jeni të sigurt që nuk janë spërkatur me pesticide.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat