Lëngjet e ëmbëlsuara mund të trefishojnë shanset për goditje në tru

Shëndetësia

Lëngjet e ëmbëlsuara mund të trefishojnë shanset për goditje në tru

Më: 11 tetor 2021 Në ora: 14:52
Foto Ilustrim

Shoqata Amerikane e Zemrës (AHA) thotë se më shumë se tre të katërtat e pacientëve që kanë përjetuar goditje në tru për herë të parë kanë tension të lartë të gjakut.

Të dhënat e tyre tregojnë se 77 për qind e njerëzve që përjetojnë goditje për herë të parë kanë presion gjaku më të lartë se 140/90 mmHg, ndërsa më pak se 120/80 mmHg konsiderohet normale, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC).

Kjo është arsyeja pse mjekët thonë se mënyra më e mirë për të shmangur goditjen në tru është ulja e presionit të gjakut, dhe mënyra më e mirë për të ulur presionin e gjakut është të ndryshoni mënyrën se si hani dhe pini.

Sidoqoftë, edhe nëse zvogëloni marrjen e kripës dhe alkoolit, ka ushqime dhe pije të tjera të zakonshme që mund t’ju vënë në rrezik nga kjo gjendje vdekjeprurëse shëndetësore. Një studim zbuloi se një pije tjetër popullore mund të trefishojë rrezikun e goditjes në tru nëse e pini vetëm një herë në ditë, edhe pse shpesh shitet si një opsion më i shëndetshëm.

Panoramic food background with assortment of fresh fruits and vegetables juices in rainbow colors

Studiuesit nga Shkolla e Mjekësisë e Universitetit të Bostonit shikuan efektet afatgjata shëndetësore të konsumimit të pijeve të ëmbëlsuara artificialisht, duke publikuar rezultatet e tyre në revistën ‘Stroke’.

Studiuesit analizuan gati 3,000 pjesëmarrës mbi 45 vjeç për goditje në tru mbi 10 vjet, duke matur marrjen e pijeve përmes një pyetësori të frekuencës së ushqimit. Sipas gjetjeve të tyre, pjesëmarrësit që pinin të paktën një lëng në ditë kishin pothuajse dy herë më shumë të ngjarë të kishin goditje në tru sesa ata që nuk pinin, por kishin tre herë më shumë gjasa të zhvillonin një goditje ishemike.

“Studimi ynë siguron dëshmi shtesë që lidhin konsumin e pijeve të ëmbëlsuara artificialisht me rrezikun e goditjes në tru, veçanërisht goditje ishemike”, thanë studiuesit.

Këta studiues nga Shkolla e Mjekësisë e Universitetit të Bostonit vëzhguan gjithashtu rreth 1.500 pjesëmarrës mbi moshën 60 vjeç për zhvillimin e demencës të ndërlidhur me konsumin e ëmbëlsuesve në dietë.

Sipas gjetjeve të tyre, njerëzit që pinin të paktën një pije të ëmbëlsuar artificialisht në ditë kishin tre herë më shumë gjasa të zhvillonin demencë për shkak të sëmundjes së Alzheimerit sesa ata që nuk konsumonin pije të ëmbëlsuara.

“Studimi ynë është i pari që raportoi një lidhje midis marrjes ditore të pijeve freskuese të ëmbëlsuara artificialisht dhe një rreziku në rritje të demencës, shkakut të të gjitha shkaqeve dhe demencës për shkak të sëmundjes Alzheimer (AD)”, thanë studiuesit.

Shkencëtarët që qëndrojnë prapa studimit thanë se kërkimet e mëtejshme janë të nevojshme për të përcaktuar pse ekziston një rrezik në rritje për goditje në tru dhe demencë tek ata që pinë rregullisht pije të ëmbla./

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat