Ushtrimi 20 sekondësh që mund t’ju ndihmojë të jetoni më gjatë

Shëndetësia

Ushtrimi 20 sekondësh që mund t’ju ndihmojë të jetoni më gjatë

Më: 27 nëntor 2021 Në ora: 18:10
Foto ilustrim

Dëshironi një mënyrë të thjeshtë për të vlerësuar shëndetin dhe mirëqenien tuaj të përgjithshme tani? Nuk kërkon ndonjë pajisje të zbukuruar apo një udhëtim në zyrën e mjekut.

E tëra çfarë ju duhet të bëni është të praktikoni të qëndroni në një këmbë! Sipas Dawn Skelton, një profesor në Glasgow Caledonian University, ka shumë më tepër për të qenë në gjendje të stabilizosh veten në këmbë sesa thjesht të bësh një kontroll të thjeshtë ekuilibri.

Të mos jesh në gjendje të balancosh trupin për të paktën 20 sekonda mund të jetë një shenjë e hershme e një problemi neurologjik si Parkinson, Alzheimer dhe goditje në tru.

Pavarësisht se sa e lehtë mund të duket, të qëndrosh në një këmbë për plot 20 sekonda është në fakt shumë e vështirë për shumë njerëz! Për fat të mirë, ka hapa të thjeshtë që mund të ndërmerrni çdo ditë për t’u përmirësuar në të. Për të testuar se sa kohë mund të balanconi fillimisht, qëndroni pranë një karrige ose një sipërfaqe tjetër të qëndrueshme dhe ngrini këmbën vetëm disa centimetra në mënyrë që këmba juaj të jetë mezi nga toka.

Hiqni duart nga çdo gjë që mund t’ju balancojë, dhe kushtojini vëmendje vetes. Vetëm sigurohuni që të mos e detyroni veten të qëndroni në këmbë nëse jeni duke u rrëzuar; ju nuk dëshironi të lëndoni veten në procesin e kryerjes së këtij testi.

Sapo të kuptoni se sa kohë jeni në gjendje të qëndroni në atë mënyrë, është koha për ushtrime të vogla, të cilat përfundimisht do të çojë në rezultate. Përveç kësaj, është në rregull të ecni me një ritëm më të ngadaltë dhe të ndërtoni qëndrueshmërinë tuaj me kalimin e kohës; në fakt, bërja e kësaj mund të ndihmojë në parandalimin e lëndimeve.

Duke u fokusuar në ekuilibrin tuaj për vetëm disa muaj gjatë gjithë javës, jo vetëm që do të ndiheni më të fortë dhe më të përqendruar, por mund të jeni më në gjendje të dalloni nëse diçka nuk shkon me trupin tuaj në të ardhmen!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat