Farat e kungullit vrasin kancerin, ndikojnë në gjumë dhe përmirësojnë shikimin

Shëndetësia

Farat e kungullit vrasin kancerin, ndikojnë në gjumë dhe përmirësojnë shikimin

Më: 29 nëntor 2021 Në ora: 12:11
Foto ilustrim

Studimi spanjoll ka treguar se farat e kungullit përmbajnë substanca që me sukses luftojnë qelizat kancerogjene, por gjithashtu janë të mira në luftën kundër disponimit jo të mirë.

Janë të pasura me pr?t?in?, m?ng?n, fibra, m?gn?z dhe f?sf?

Këto fara përmbajnë sasi të lartë me zink, që është e rëndësishme për imunitet, ndihmojnë në zhvillimin dhe përhapjen e qelizave në organizëm, ndikojnë në gjumë përmirësojnë shikimin.

Ajo që është me rëndësi është se farat e kungullit janë efikase në luftimin e disa llojeve të kancerit dhe kanë efekt kundër inflamacioneve.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat