Si ndikoi pandemia në rritjen e presionit të gjakut

Shëndetësia

Si ndikoi pandemia në rritjen e presionit të gjakut

Më: 6 janar 2022 Në ora: 06:52
Foto ilustrim

Sipas ekspertëve të fushës së mjekësisë me presion të lartë të gjakut kuptohet presioni që gjaku ushtron tak muret arteriale të një personi. Mjekët masin presionin e gjakut në dy pika: kur zemra e një personi pompon dhe kur zemra pushon midis rrahjeve. Nëse një person ka presion të lartë gjaku, i njohur gjithashtu si hipertension, ai është në një rrezik më të madh për të pësuar goditje në tru ose sëmundje të zemrës.

Presioni i lartë i gjakut ose hipertensioni gjithashtu mund të dëmtojë mëlçinë, sytë dhe trurin. Një person mund të ruajë e niveleve të shëndetshme të presionit të gjakut duke reduktuar kripën, duke ngrënë më shumë fruta dhe perime, duke u ushtruar rregullisht, duke shmangur duhanin dhe duke kufizuar konsumin e alkoolit. Gjatë pandemisë shumë njerëz nuk i respektuan këto këshilla, pasi ajo ndërpreu rutinën e tyre në mënyrë të mënjëhershme. Prandaj studiuesit në SHBA bënë disa hulumtime për të parë nëse kjo dha ndonjë një efekt në nivelet e presionit të gjakut.

Çfarë zbuloi studimi?
Studiuesit zbuluan se para pandemisë nuk kishte pasur asnjë ndryshim të rëndësishëm në presionin e gjakut. Por kjo ndryshoi gjatë pandemisë! Presioni i gjakut u rrit ndjeshëm tek gratë dhe burrat e moshave të ndryshme. Dr. Luke Laffin autori kryesor i studimit, tha se ndryshimet në regjimin ushqimor, mungesa e aktivitetit fizik, obeziteti, konsumi i tepruar i alkoolit dhe mosmarrja e medikamenteve për presionin e gjakut mund të jenë shkaku.

Gjatë pandemisë shumë pacientë hezituan të vizitohen, konsumi i alkoolit u rrit dhe njerëzit nuk kryen mjaftueshëm aktivitet fizik. Sipas përfundimit të studimit ndryshimet dhe kufizimet e vendosura në përgjigje të pandemisë kanë ndikuar në rritjen e presionit të gjakut. Efekti është veçanërisht i madh te femrat dhe ka gjithashtu një rritje të paparashikuar edhe tek të rinjtë. Për shumë studiues dhe pse ky studim është i bazuar në SHBA, ai ka rëndësi në shkallë globale. Dhe ky mund të jetë një sinjal i paralajmërues i hershëm se shëndeti i dobët kardiovaskular mund të jetë një problem i madh në të ardhmen.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat