Marrëdhënia mes nënës dhe djalit në fëmijëri dhe ndikimi në psikologjinë e fëmijës

Shëndetësia

Marrëdhënia mes nënës dhe djalit në fëmijëri dhe ndikimi në psikologjinë e fëmijës

Më: 18 janar 2022 Në ora: 00:52
Foto ilustrim

René Spitz ishte një psikanalist amerikan i cili dha kontribute shumë interesante në lidhje me marrëdhëniet gjatë fëmijërisë, në veçanti marrëdhëniet nënë-bir. Në fillim Spitz ishte student i mjekësisë, por kur zbuloi veprën e Sigmund Frojdit, ai ndryshoi kurs drejt universit të psikanalizës. Ndërsa studionte, Spitz takoi Frojdin pasi dëshironte të thellohej për t’u bërë një psikanalist i mirë.

Edhe pse karriera e tij u ndërpre për shkak të Luftës së Parë Botërore, ai e rifilloi atë katër vjet pas përfundimit të konfliktit. Ai donte të bëhej mësues. Ai donte të ndante njohuritë e marra për veten e tij për të ndihmuar të tjerët të mësonin për veten e tyre dhe të bëheshin psikanalist. Puna e tij u përqendrua në një fazë thelbësore të jetës së njeriut: fëmijërinë.

Në vitin 1926, Spitz u bë anëtar i Shoqatës Psikoanalitike Vjeneze. Katër vjet më vonë, ai vazhdoi kërkimet që po kryente në Shoqërinë Psikoanalitike Gjermane. Vetëm në vitin 1932 ai filloi të punonte si mësues në Paris. Puna e tij dhe pasioni për psikologjinë e bënë René Spitz një mësues shumë të vlerësuar nga të gjithë studentët e tij.

Kërkimet e tij vazhduan me kalimin e kohës. Megjithatë, pas luftës dhe shpërnguljes së tij në Amerikë ai u interesua për marrëdhënien nënë-bir që në fëmijëri. Pasi u punësua si profesor në Universitetin e Kolorados, ai filloi të punonte me fëmijët jetimë për t’iu përgjigjur pyetjeve të tilla si: Si ndihet një fëmijë që nuk ka prindër dhe nuk ka pasur familje (dhe si ta kuptojmë këtë koncept)?

Depresioni anaklitik dhe shtrimi në spital

Hulumtimi i kryer nga René Spitz ka lejuar lindjen e dy koncepteve të reja:

Depresioni anaklitik.

Sindroma e shtrimit në spital.

Depresioni anaklitik i referohet pamjes depresive që shfaqin fëmijët gjatë muajve të parë të jetës. Kjo është për shkak të ndarjes së zgjatur nga nëna dhe mungesës së kujdesit afektiv.

Sindroma e shtrimit në spital i referohet shtrimit urgjent që një nënë mund të kërkojë dhe që e detyron atë të ndahet nga fëmija i saj. Kjo situatë mund të shkaktojë depresion anaklitik tek fëmijët, një term që e kemi trajtuar tashmë.

Përveç të gjitha studimeve të tij, René Spitz ishte autor i raporteve dhe botimeve në revista të njohura në lidhje me fushën e tij të kërkimit. Puna e tij ishte aq popullore sa në vitin 1962 ai u emërua president i Shoqatës Psikoanalitike të Denverit.

René Spitz dha një kontribut shumë të rëndësishëm në trajtimin e marrëdhënies nënë-fëmijë gjatë fëmijërisë. Gjithashtu, ai ishte autori i parë që vlerësoi praninë e çrregullimeve psikiatrike tek fëmijët, pasi deri më tani ato konsideroheshin vetëm në popullatën e rritur. Si një fakt kurioz, mund të themi se puna e tij integrohet në mënyrë të përkryer me atë të Bowlby. Për këtë arsye të dy autorët përmenden së bashku në shumë botime.

Marrëdhënia nënë-bir sipas René Spitz

René Spitz studioi sesi ndarja e hershme nga nëna ndikon në muajt e parë të jetës së foshnjës. Psikanalisti arriti në përfundimin se mungesa e mbrojtjes, dashurisë dhe lidhjes mund të çonte në vdekje për shkak të depresionit të mundshëm anaklitik.

Pra, çfarë ndodhi me fëmijët jetimë ose nënat e të cilëve u ndanë prej tyre dhe nuk kujdeseshin për nevojat e tyre? Në shumë raste ata janë bërë të dhunshëm, të pasigurt, të ftohtë dhe të larguar me të tjerët. Spitz besonte se këto foshnje kishin shumë gjasa të riprodhonin sjelljen e nënave të tyre. Koha për t’iu kushtuar të miturve u konsiderua nga ai si shumë e rëndësishme. Jo çuditërisht, ai na la fjalinë e mëposhtme:

“Edhe nëse jeni shumë i zënë, duhet të keni gjithmonë kohë për ta bërë dikë të ndihet i rëndësishëm”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat