Makthi, kjo bimë e mrekullueshme, nuk ka asgjë që nuk shëron

Shëndetësia

Makthi, kjo bimë e mrekullueshme, nuk ka asgjë që nuk shëron

Më: 30 janar 2022 Në ora: 08:46
Foto ilustrim

Përmirëson qarkullimin e gjakut dhe funksionin e mëlçisë! Lehtëson kollën dhe astmën

Makthi është i pakrahasueshme në aftësinë e saj për të mbështetur rigjenerimin e qelizave dhe shërimin e indeve.

Helichrysum italicum ka një efekt antikoagulant dhe jashtëzakonisht të fortë antihematokimik (të jashtëm dhe të brendshëm, edhe kur bëhet fjalë për lëndime të vjetra); vepron shkëlqyeshëm kundër alergjive, kundër inflamacionit, është analgjetik, antispazmatik, si edhe astringent dhe mukolitik; ka një efekt të përgjithshëm pastrues dhe detoksifikues.

Përmirëson qarkullimin e limfës dhe gjakut, është shumë i mirë për edemat, flebitet, variçet, trombozat, arterosklerozën, hiperkolesteroleminë; stimulon punën e mëlçisë, fshikëzës së tëmthit, pankreasit dhe shpretkës; ndihmon te pengesat në funksionin e mëlçisë, si dhe shërimin nga hepatiti, cirroza, kolla kronike, është e dobishme për astmë, bronkit, kollë kronike, kollë të mirë, sinusit, ethe polenike dhe tringëllimë në veshët.

Aroma e Helichrysum të bën të ndihesh mirë dhe ka një efekt në psikikë që mund të ndihmojë në lirimin e emocioneve negative.

Vepron si një tonik që balancon, relakson dhe ngre humorin; lehtëson depresionin, letargjinë, letargjinë, lodhjen nervore, gjendjet e lidhura me stresin; ndihmon për t’u përshtatur me ndryshimet, për të kapërcyer plagët psikologjike nga e kaluara, për të gjetur një qëllim në jetë, sjell paqe të brendshme.

Lule makthi ka veprim antibakterial, dezinfektues, ndihmon në shërimin dhe rigjenerimin e plagëve, për mavijosje, alergji; gjithashtu i dobishëm për celulitin dhe strijat, djegiet, puçrrat e lidhura me rosacea, dermatitin, pruritusin, ulcerat e lëkurës, ekzemën. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat