Mësoni më shumë rreth periodave: Çka tregon ngjyra e tyre

Shëndetësia

Mësoni më shumë rreth periodave: Çka tregon ngjyra e tyre

Më: 16 mars 2022 Në ora: 14:11
Foto ilustrim

Nuk ka asgjë më pak të parashikueshme sesa ngjyra e periodave! Ajo ndryshon nga një ditë në tjetrën dhe pavarësisht se e kemi pranuar si fakt, jo gjithmonë e dimë çfarë e shkakton ndryshimin e ngjyrës apo se çfarë nënkupton secila prej tyre.

Ngjyra e periodave zakonisht përcaktohet nga kohëzgjatja e hemoragjisë së mbetur në mitër dhe vaginë. Me kalimin e kohës, e kuqja bëhet gjithnjë e më e errët derisa shkarkimi të përfundojë plotësisht.

Perioda me gjak rozë
Gjaku rozë zakonisht është i pranishëm në fillim të menstruacioneve, kur gjaku i freskët miksohet me mukozën vaginale, duke krijuar kështu ngjyrë më të hapur të periodave.

Perioda në ngjyrë të kuqe të errët

Gjaku errësohet me kalimin e ditëve të ciklit. Gjaku i kuq i errët shihet më shpesh në mëngjes ose pasi keni qëndruar shtrirë për një kohë të gjatë- sa më e gjatë të jetë koha që i duhet gjakut për të kaluar në mitër, aq më shumë kohë duhet që ai të oksidohet.

Ngjyra kafe e periodave
Kjo zakonisht shihet në ditët e fundit të periodave, para se të largohen plotësisht. Ky gjak (që duket shpesh në ngjyrë të zezë) kërkon shumë kohë për t’u oksiduar. Nuk ka asgjë për t’u shqetësuar.

Ngjyra e zezë e periodave
Edhe nëse e shihni këtë ngjyrë, s’ka nevojë për panik. Ekspertët e quajnë “gjak i vjetër” pasi ka kohë që qëndron në mitër dhe mund ta shihni në ditët e fundit, kur hemoragjia është reduktuar ndjeshëm.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat