​Hidratimi mund të zvogëlojë rrezikun e dështimit të zemrës

Shëndetësia

​Hidratimi mund të zvogëlojë rrezikun e dështimit të zemrës

Më: 4 prill 2022 Në ora: 22:45
Foto ilustrim

Qëndrimi "i hidratuar mirë" në moshën e mesme mund të ulë rrezikun e zhvillimit të dështimit të zemrës më vonë në jetë, sugjeron një studim i ri.

Studiuesit e studimit analizuan informacione nga më shumë se 11.000 të rritur të moshave 45 deri në 66 vjeç dhe i ndoqën ata për 25 vjet.

Për të ekzaminuar nivelet e tyre të hidratimit, studiuesit shikuan nivelet e natriumit në gjakun e pjesëmarrësve, i njohur gjithashtu si natriumi i serumit, i cili rritet me uljen e niveleve të lëngjeve të një personi.

Gama normale për natriumin e serumit është 135 deri në 146 milimole për litër (mmol/L), megjithëse vlerat në fundin më të lartë të këtij diapazoni do të nxisnin trupin e një personi të fillojë të ruajë ujin, tha autorja kryesore e studimit Natalia Dmitrieva, një studiuese pranë Institutit Kombëtar të Zemrës, Mushkërive dhe Gjakut (NHLBI) në SHBA.

Studiuesit zbuluan se njerëzit me nivele të natriumit në serum në kufirin e lartë të diapazonit normal - mbi 143 mmol/L - kishin një rrezik 39% të rritur të zhvillimit të dështimit të zemrës gjatë 25 vjetëve të kaluara, krahasuar me ata që kishin nivele më të ulëta të natriumit në serum.

Dështimi i zemrës është një gjendje në të cilën muskuli i zemrës nuk mund të pompojë mjaftueshëm gjak për të përmbushur kërkesat normale të trupit.

Studimi, i cili u botua në Gazetën Evropiane të Zemrës, zbuloi gjithashtu se për çdo rritje prej 1 mmol/L në nivelin e natriumit në serumin e një personi brenda intervalit normal, shanset për të zhvilluar dështim të zemrës rriteshin me 5%.

Gjetjet e reja u mbajtën edhe pasi studiuesit morën parasysh faktorët që mund të ndikonin në rrezikun e dështimit të zemrës te njerëzit, duke përfshirë moshën e tyre, gjininë, indeksin e masës trupore, nivelet e kolesterolit, statusin e duhanpirjes, presionin e lartë të gjakut dhe nëse pjesëmarrësit zakonisht shtojnë kripë në ushqimin e tyre. Pjesëmarrësit u përjashtuan nga studimi nëse kishin diabet, obezitet ose dështim të zemrës në fillim të studimit.

Megjithatë, studimi gjeti vetëm një lidhje midis niveleve më të larta të natriumit në serum dhe dështimit të zemrës - një provë e kontrolluar e rastësishme, në të cilën njerëzit caktohen rastësisht për të pirë më shumë ujë, nevojitet për të konfirmuar gjetjet, thanë autorët e studimit.

Pirja e mjaftueshëm e lëngjeve është e rëndësishme për shumë funksione trupore, duke përfshirë ndihmën e zemrës për të pompuar gjakun më lehtë. Autorët e studimit rekomandojnë që në përgjithësi, gratë të pinë rreth 6 deri në 8.5 gota (1.5 deri në 2 litra) dhe burrat të pinë rreth 8.5 deri në 12.5 gota (2 deri në 3 litra) lëngje në ditë.

Një kufizim i studimit është se ai nuk mati drejtpërdrejt se sa pinte një person, por përkundrazi, përdori natriumin e serumit si një tregues për nivelet e hidratimit.

Megjithëse kripa në dietën e një personi gjithashtu mund të ndikojë potencialisht në nivelet e natriumit në serum, studimet e kaluara kanë zbuluar se edhe dallimet e mëdha në sasinë e kripës që njerëzit hanë kanë shumë pak efekt në nivelet e natriumit në serum, sepse veshkat zakonisht janë shumë të mira në nxjerrjen e kripës së tepërt. Në të kundërt, dallimet në sasinë e lëngjeve që njerëzit pinë kanë një efekt shumë më të madh në nivelet e natriumit në serum, thanë autorët.

“Nuk është e qartë pse hidratimi jo optimal mund të rrisë rrezikun e dështimit të zemrës, por kur një person pi më pak ujë, trupi i tij lëshon një kimikat të quajtur hormoni antidiuretik (ADH), në mënyrë që veshkat të ruajnë ujin dhe të prodhojnë një vëllim më të ulët të urinës më të koncentruar. Në të njëjtën kohë, trupi aktivizon sistemin renin-angiotensin-aldosterone, i cili mund të kontribuojë në presionin e lartë të gjakut, i cili "është një faktor kryesor rreziku kardiovaskular", tha Dmitrieva.

Njerëzit mund të zvogëlojnë rrezikun e zhvillimit të dështimit të zemrës duke adoptuar një mënyrë jetese të shëndetshme, duke përfshirë ngrënien e ushqimeve të shëndetshme, mos pirjen e duhanit, mbajtjen e një peshe të shëndetshme dhe kontrollin e kushteve që rrisin rrezikun e dështimit të zemrës, siç është presioni i lartë i gjakut, sipas Klinikës Mayo.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat