Sipas shkencëtarëve, infeksionet e rënda Covid mund të ulin IQ-në tuaj

Shëndetësia

Sipas shkencëtarëve, infeksionet e rënda Covid mund të ulin IQ-në tuaj

Më: 14 maj 2022 Në ora: 21:08
Foto ilustrim

Sipas një studimi të ri shqetësues, njerëzit që i mbijetojnë infeksioneve intensive Covid mund të pësojnë dëmtime të trurit të krahasueshëm me moshën 20 vjeçare.

Si mund të ndikohet IQ-ja juaj?

Shkencëtarët nga Universiteti i Kembrixhit dhe Kolegji Imperial në Londër kanë zbuluar se infeksionet e rënda mund të dëmtojnë funksionin tuaj njohës në të njëjtën mënyrë që truri juaj plaket natyrshëm nga 50 deri në 70 vjeç. Kjo do të thotë se njerëzit mund të humbasin rreth 10 pikë IQ nga kapja e sëmundjes vdekjeprurëse nëse Covid mbetet i zbulueshëm në sistemin tuaj më shumë se gjashtë muaj pas sëmundjes fillestare. Hulumtimi i shkencëtarëve sugjeroi se këto efekte afatgjata mund të ndikojnë edhe te njerëzit që kishin vetëm raste të lehta të Covid.

Çfarë shenjash lidhën shkencëtarët me dëmtimin?

Lodhja

Mjegull e trurit

Probleme me kujtimin e fjalëve

Çrregullime të gjumit

Ankthi

PTSD (çrregullim i stresit post-traumatik)

Çfarë do të thotë kjo për të ardhmen?

Profesori David Menon, autori i vjetër i studimit nga Universiteti i Kembrixhit, tha: “Dëmtimi njohës është i zakonshëm për një gamë të gjerë çrregullimesh neurologjike, duke përfshirë çmendurinë, madje edhe plakjen rutinë, por modelet që pamë – “gjurmën e gishtit” kognitiv të Covid. – ishte i dallueshëm nga të gjitha këto.” Megjithatë, kishte disa shenja të hershme se ky mund të ishte një ndryshim i përkohshëm. Prof Menon shtoi: “Ne ndoqëm disa pacientë deri në 10 muaj pas infeksionit të tyre akut, kështu që ne ishim në gjendje të shihnim një përmirësim shumë të ngadaltë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat