Më kanë rënë periodat sërish pas 15 ditësh

Shëndetësia

Më kanë rënë periodat sërish pas 15 ditësh

Më: 23 maj 2022 Në ora: 06:51
Ilustrim

Më kanë rënë periodat sërish pas 15 ditësh! Me siguri në ndonjë rast ju është dashur të përballeni me të pa e ditur shumë mirë se çfarë po ndodh me trupin tuaj. Cikli menstrual mund të ndryshojë, dhe ne të gjithë e dimë këtë. Gjëja e zakonshme është se është midis 21 dhe 35 ditësh, afërsisht. Pra, brenda atij diapazoni është krejtësisht 'normale'. Por ndonjëherë ne shohim se si mund të ndryshohet.

Nëse keni pasur një cikël të shkurtër, atëherë do të shihni se si ju vijnë periodat dy herë në muaj. Diçka mjaft e rëndë, por që i përgjigjet një sërë shkaqesh që mund të jenë në plan të dytë. Më e zakonshme është se nuk është një simptomë alarmi, por edhe kështu, duhet të dimë pak më shumë për të. Pse më ka rënë 2 herë në muaj? Është për t'u shqetësuar?

Rregulli në 15 ditë: perimenopauzë

Një nga arsyet kryesore për të pasur përsëri menstruacionet pas 15 ditësh është perimenopauza, e cila do të çojë në menopauzë.. Kjo rrugë mund të zgjasë rreth 10 vjet përpara se menopauza të hyjë përfundimisht në jetën tonë. Nuk ka një moshë të saktë për të, megjithëse thuhet gjithmonë se mund të fillojë rreth 48 vjeç ose pak më herët. Kjo ndodh sepse hormonet nuk janë aq të qëndrueshme sa kur jemi më të rinj dhe si të tillë, nëse ka një ndryshim në to, do të ketë një ndryshim edhe në periudhën tonë. Vezoret tashmë prodhojnë më pak estrogjen dhe gjithashtu progesterone, të cilat janë përgjegjëse për rregullimin e menstruacioneve.

Kontraceptivët

Është e vërtetë që në këtë rast duhet të përmendim se Gjakderdhja midis periodave mund të ndodhë, por gjithmonë në fillim të marrjes së kontraceptivëve. Pra, nëse ju ndodh në muajt e parë të fillimit të një trajtimi të këtij lloji, ato janë pothuajse me siguri të lidhura. Si unaza vaginale, ashtu edhe pilula ose copëza mund t'ju bëjnë të shihni njolla çdo disa javë. Sigurisht, kur vëreni se gjakderdhja është mjaft e rëndësishme, atëherë duhet të konsultoheni me gjinekologun tuaj.

Polipet ose fibroidet

Mund të zbulojmë se kemi polipe dhe fibroide, por nuk do ta kuptojmë derisa të shkojmë për kontroll ose derisa të shfaqet gjakderdhja midis periodave. Ato mund të jenë të llojeve të ndryshme, të jenë të vendosura në qafën e mitrës ose në vetë mitër dhe, natyrisht, janë të lidhura ngushtë me ndryshimet hormonale. Pra, nuk ka asgjë për t'u shqetësuar, por duhet të shkoni në zyrën e mjekut tuaj për të bërë një kontroll.

Problemet e tiroides

Hormonet e tiroides ndikojnë, dhe shumë, në procesin hormonal, kështu që nëse ka një mospërputhje në to do të na bëjnë të vëmë re. Gratë me hipotiroidizëm kanë një periudhë të parregullt, por të rëndë, përveç dhimbje barku shumë të fortë, si rregull i përgjithshëm. Edhe pse nëse vuani nga hipertiroidizmi është e kundërta, pasi rregulli është më i rrallë. Mjeku juaj mund të kërkojë një analizë për të ditur se cilat janë vlerat e TSH, T3 dhe T4.

Stresi i akumuluar shumë

Që menstruacionet ju bien pas 15 ditësh, siç po e shohim, mund të ketë shumë arsye. Është e vërtetë që nëse ndodh disa herë radhazi, duhet ta diskutojmë me mjekun tonë. Sepse edhe nëse nuk e besoni, stresi i tepërt mund t'ju çojë në këtë situatë. Është e vërtetë që nuk i ndodh të gjithëve, por çdo trup mund të ndryshohet për arsye të ndryshme dhe disa mund të jenë më të ndjeshëm ndaj ndryshimeve. Prandaj Nëse për disa javë jeni të mbingarkuar nga çështjet personale ose të punës dhe jeni më nervozë, nuk mund të flini e kështu me radhë, kjo mund të shkaktojë gjithashtu një problem për hormonet tuaja.. Siç e kemi përmendur tashmë, në këtë rast do të jetë diçka e përpiktë.

Qelizat kancerogjene

E kemi lënë për të fundit, sepse është e vërtetë që shumica e gjakderdhjeve apo parregullsive të Të kesh menstruacione dy herë në muaj nuk është sinonim i shqetësimit. Është e vërtetë që duhet të shkojmë te mjeku për të parandaluar, por nga ana tjetër, në pak raste duhet të flasim për ekzistencën e qelizave kancerogjene. Nëse ato janë të dyja në qafën e mitrës dhe në vetë mitër, atëherë po, mund të ketë perioda të parregullta. Por zakonisht ndodh tek femrat që janë tashmë në menopauzë dhe vënë re, përveç atyre që gjakderdhin, edhe një më të lehtë pas marrëdhënies seksuale. Nëse keni ndonjë pyetje, gjinekologu juaj do t'ju ndihmojë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat