Sëmundjet koronare trashëgohen nga babai

Shëndetësia

Sëmundjet koronare trashëgohen nga babai

Më: 24 maj 2022 Në ora: 14:36
Foto ilustrim

Sipas një studimi nga “Leicester University”, në Angli, i botuar në Revistën “The Lancet”, transferimi nga babai te fëmija i kromozomit Y do ta ekspozonte të sapolindurin ndaj trashëgimisë së koronopatisë, në rastin kur babai është i prekur apo e bart atë.

Shkencëtarët kanë arritur në këtë zbulim me analizën e ADN-së së 3233 meshkujve.

Testet gjenetike tregonin se 90% e tyre kishin një nga dy variantet e kromozomit Y, të quajtura aplogrupi I.

Rreziku i sëmundjes koronare mes meshkujve që kanë variantin e aplogrupit I ishte 50% më i lartë, krahasuar me atë të meshkujve të tjerë: për shkencëtarët është pikërisht ky kromozom që shkakton patologjinë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat