5 arsye pse keni erë të keqe të gojës dhe si ta hiqni qafe

Shëndetësia

5 arsye pse keni erë të keqe të gojës dhe si ta hiqni qafe

Më: 25 maj 2022 Në ora: 20:44
Foto ilustrim

Era e keqe e gojës, e njohur edhe si halitosis, prek 1 në 4 njerëz në mbarë botën. Është e rëndësishme të kujdeseni mirë për shëndetin tuaj oral dhe ta mbani gojën të hidratuar sepse mund të shkaktojë situata të pakëndshme dhe ankth.

Ju mund të përdorni disa ilaçe natyrale në shtëpi për ta mbajtur të freskët frymën tuaj, por nëse ky është një problem i vazhdueshëm, atëherë këshillohet të vizitoni dentistin.

Bright Side krijoi një listë të gjërave që shkaktojnë erën e keqe të gojës dhe këshillon se si ta parandaloni atë.

Largoni gurët e bajameve

Gurët e bajameve janë ato njolla të vogla të bardha të vendosura në bajamet tuaja. Ata pothuajse nuk shihen pasi janë të fshehura brenda dhe shkaktojnë erën e keqe të gojës sepse tërheqin bakteret dhe përbëhen nga mikrobe.

Disa mënyra natyrale për ta zgjidhur këtë problem janë përdorimi i shpëlarësve të gojës pa substanca, gargara e uthullës së mollës, gargara me ujë të ngrohtë të kripur dhe përdorimi i një floseri uji me presion të ulët që mund të ndihmojë në ndalimin e formimit të gurëve.

Mos e anashkaloni mëngjesin

Ngrënia e mëngjesit është me të vërtetë vakti më i rëndësishëm i ditës për trupin tuaj, duke përfshirë edhe për frymëmarrjen. Një studim tregon se adoleshentët që nuk hanë mëngjes vuajnë nga era e keqe e gojës më shumë sesa ata që hanë.

Është e rëndësishme të hani një mëngjes të shëndetshëm që ka pak sheqer, si marule, mollë, kos, qumësht dhe të gjitha llojet e ushqimeve të pasura me fibra.

Merrni frymë përmes hundës

Frymëmarrja nga goja juaj mund të shkaktojë erë të keqe kronike sepse frenon prodhimin e pështymës. Kjo është arsyeja pse frymëmarrja nga hunda është një zgjedhje më e zgjuar, pasi ndihmon në rritjen e lagështisë në ajrin që thithni.

Megjithatë, ka edhe efekte të tjera anësore që mund të ndikojnë negativisht në shëndetin tuaj oral. Mund të shkaktojë sëmundje të mishrave të dhëmbëve, stres dhe ankth, dhe ta bëjë nofullën tuaj më të vogël. Një studim arriti në përfundimin se edhe fëmijët mund të vuajnë nga era e keqe e gojës nëse marrin frymë nga goja.

Pini ujë pasi keni ngrënë ushqime të forta

Ngrënia e ushqimeve të forta mund të shkaktojë erë të keqe të gojës, sepse kimikatet e tyre udhëtojnë përmes qarkullimit të gjakut në mushkëri dhe, si rezultat, dalin përmes frymëmarrjes. Megjithatë, ka gjithmonë një zgjidhje për erën e keqe të gojës nëse vendosni të hani këto ushqime.

Çfarë duhet bërë:

Ushqime pikante: Përtypni çamçakëz pa sheqer pasi të keni mbaruar vaktin tuaj.

Kafeja dhe substancat: Pini ujë para dhe pas vaktit për të shpëlarë përbërjet.

Tuna dhe peshku: Shtoni limon në vaktin tuaj para se të filloni të hani.

Përdorni penjtë dental për të hequr pllakën

Megjithëse vizita tek dentisti për problemin tuaj të pllakës është e dobishme, mund të jetë e dobishme vetëm përkohësisht sepse bakteret mund të hyjnë gjithmonë kur hamë dhe pimë.

Kjo është arsyeja pse përdorimi i penjve dental mund të jetë një mënyrë e mirë për të hequr pllakën nga dhëmbët tuaj dhe për të parandaluar erën e keqe të gojës – ndihmon në heqjen e të gjitha grimcave që kanë mbetur midis dhëmbëve tuaj.

Mundohuni të merrni parasysh edhe shpëlarjen e gojës, pasi kjo mund të largojë bakteret.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat