5 pozicione të yoga-s që do t’ju ndihmojnë të flini si fëmijë

Shëndetësia

5 pozicione të yoga-s që do t’ju ndihmojnë të flini si fëmijë

Më: 20 qershor 2022 Në ora: 06:21
Ilustrim

Shumica nga ne nuk janë pjesë e grupit që i zë gjumi sapo vënë kokën në krevat. Por fatmirësisht, janë disa ushtrime që ndihmojnë të qetësoni sistemin nervor, të lehtësoni stresin dhe të relaksoheni në pak sekonda.

Këmbët lart në mur

Si ta bëni: Shtrihuni përballë murit dhe vendosni një jastëk nën bel. Ngrini këmbët në mënyrë që këmbët dhe gjunjët të jenë në të njëjtën linjë, duart të qëndrojnë përgjatë trupit tuaj. Qëndroni në këtë pozicion për 2 minuta. Pastaj përkulni gjunjët dhe shtrihuni të flini.

Të kthyer me stomak

Shtrihuni në një jastëk me barkun dhe bllokoni gishtat prapa krahëve. Merrni frymë thellë, përkulni shpinën dhe këmbët, dhe përpiquni të arrini këmbët me duart. Pastaj ngadalë ndaloni dhe nxirrni frymën. Përsëriteni stërvitjen 5-10 herë. Vetëm atëherë duhet të "hapni" gishtat dhe të pushoni duart.

Këmbëkryq

Shtrihuni me kurriz në një jastëk, lidhni këmbët tuaja dhe përhapni gjunjët në anët. Duart tuaja janë të relaksuar dhe të shtrirë përgjatë trupit tuaj, pëllëmbët lart. Merrni frymë thellë dhe në mënyrë të barabartë. Qëndroni në këtë pozicion për 3 minuta.

Shtrihuni sikur po ushtroheni

Këmbët mbajini të bashkuara nga njëra anë duke i mbajtur me njërën dorë, e ndërsa trupin dhe kokën nga ana tjetër. Qëndroni në këtë formë për 1 minutë, pastaj ndryshoni anën. Përsëriteni 2 herë për secilën anë.

Me shpinë

Vendosni një jastër në shpinë, qëndroni të shtrirë drejt me këmbët e hapura në fund, krahët e shtrira me pëllëmbët lart. Koka dhe shpina të jenë në një vijë të drejtë. Merrni 3 herë frymë thellë dhe nxirrni përmes hundës tuaj. Nga kjo pikë, ju do të ndiheni të përgjumur dhe së shpejti do të bini në gjumë të thellë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat