10 karakteristikat e njerëzve të shëndetshëm mendërisht

Shëndetësia

10 karakteristikat e njerëzve të shëndetshëm mendërisht

Më: 25 qershor 2022 Në ora: 12:56
Foto ilustrim

Njerëzit vazhdojnë të pyesin se çfarë do të thotë të jesh i shëndetshëm mendërisht. Shpesh janë diskutuar gjëra që të gjithë mund të bëjmë për të arritur një shëndet më të mirë mendor, por njerëzit duan të dinë se si duket kur e arrijnë këtë. Ndërsa kjo duket paksa e ndryshme për të gjithë, ka disa karakteristika të përbashkëta të njerëzve që janë në gjendje të ruajnë shëndet të mirë mendor dhe të ndërtojnë elasticitet.

1. Ju zgjoheni çdo ditë dhe ndiheni mirënjohës për diçka.

Kur keni një ditë të keqe ose një javë të keqe, mund të shikoni përreth jush dhe të vëzhgoni njerëzit e tjerë duke u lumturuar. Mund të jetë e vështirë, në kohë vuajtjesh, të pranosh gjërat që vlerëson.

2. Keni diçka që prisni ta bëni ose ta përjetoni.

Ndoshta ju vjen një ngjarje me miqtë, një pushim ose diçka aq e thjeshtë p.sh një natë e qetë në shtëpi duke parë një film të preferuar. Planifikimi i diçkaje që mund të prisni me padurim dhe gjetja e njëfarë kënaqësie në të është një shenjë se po kërkoni përvoja pozitive, të cilat mund të ulin ankthin dhe ndjenjat e depresionit.

3. Nuk mbaani mëri ndaj të tjerëve që ju kanë lënduar.

Ndërsa ne të gjithë kemi pasur marrëdhënie dhe konflikte të vështira në jetën tonë në një moment, mbajtja e tyre mund të na pengojë të vazhdojmë me jetën tonë. Mund të çojë në emocione të brendshme negative, të tilla si zemërimi, trishtimi dhe madje edhe vetmia, kur na pengon të gjejmë miqësi ose marrëdhënie të tjera.

4. Ju shijoni gjërat e thjeshta në jetë.

Njerëzit që priren të ruajnë një shëndet të mirë mendor mund të kenë përvoja pozitive duke bërë gjëra të thjeshta, si të ecni në natyrë, të qeshni me miqtë dhe të dashurit ose të dëgjoni muzikë të mirë. Ju mund të vlerësoni çdo përvojë edhe nëse nuk është emocionuese apo elegante.

5. Ju vazhdoni të përpiqeni kur ecuria bëhet e vështirë.

Është e vështirë të qëndroni të motivuar kur jeni duke kaluar nëpër rrethana të vështira. Mund të filloi t’ju mbarojë energjia dhe të humbni shpresën, por njerëzit që janë mendërisht të shëndetshëm në përgjithësi mund të vazhdojnë kur situata bëhet e vështirë dhe ndonjëherë kjo i bën ata edhe më këmbëngulës.

6. Ju ndihmoni të tjerët rreth jush.

Njerëzit më të shëndetshëm mendor dhe më elastik nuk janë të fokusuar te vetja. Edhe kur rrethanat tuaja janë të dyshimta, ju vazhdoni t’u drejtoheni të tjerëve dhe të ofroni mbështetje sa më mirë që mundeni.

7. Ju kujdeseni për veten.

Njerëzit e shëndetshëm mendërisht kujdesen për të tjerët, por jo në atë masë sa të mos mbani me kujdes të mirë për veten. Ju siguroheni që nevojat tuaja të plotësohen sepse e dini se kjo ju lejon të jeni më të disponueshëm për të ndihmuar të tjerët dhe për të qenë të pranishëm në marrëdhëniet tuaja.

8. Ju keni kufij të mirë në marrëdhëniet tuaja.

Të dish kur të thuash jo dhe të dish kur t’i japësh vetes pak hapësirë, u lejon njerëzve që janë mendërisht të shëndetshëm të qëndrojnë në atë mënyrë. Është e mundur të jesh i dobishëm pa cenuar ndjenjën tënde të hapësirës dhe të privatësisë.

9. Nuk keni zili për atë që kanë të tjerët.

Ju nuk shpenzoni kohë duke e krahasuar veten me të tjerët ose me atë që kanë të tjerët. Ju përqendroheni në atë që dëshironi dhe atë që është brenda mundësive tuaja.

10. Mund të jeni të lumtur për të tjerët, edhe kur vetë jeta juaj është sfiduese.

Aftësia për të qenë të lumtur për të tjerët dhe për t’i bërë të ditur se jeni të lumtur për ta, është një aspekt i rëndësishëm i shëndetit mendor. Do të thotë që ju mund të shikoni përtej luftës ose dhimbjes suaj dhe jeni të lumtur për të tjerët, pavarësisht se çfarë po ndodh në jetën tuaj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat