OBSH thotë se lija e majmunit nuk është një emergjencë globale shëndetësore për momentin

Shëndetësia

OBSH thotë se lija e majmunit nuk është një emergjencë globale shëndetësore për momentin

Më: 27 qershor 2022 Në ora: 14:14
Foto ilustrim

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha të shtunën se përhapja e shpejtë e lisë së majmunit në dhjetëra kombe nuk përfaqëson një emergjencë globale shëndetësore në këtë kohë.

Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus e përshkroi linë e majmunit si një kërcënim shëndetësor në zhvillim dhe u kërkoi qeverive në mbarë botën të rrisin mbikëqyrjen, gjurmimin e kontakteve, testimin dhe të sigurohen që njerëzit me rrezik të lartë të kenë qasje në vaksina dhe trajtime antivirale.

OBSH mblodhi komitetin e saj të urgjencës për të përcaktuar se çfarë niveli të kërcënimit paraqet aktualisht lija e majmunit për komunitetin ndërkombëtar. Të paktën tre mijë raste të lisë së majmunit në më shumë se 50 vende janë identifikuar që nga fillimi i majit, sipas të dhënave të OBSH-së.

Komiteti peshoi nëse do të aktivizohej apo jo niveli më i lartë i alarmit të OBSH-së në përgjigje të shpërthimit, i quajtur një emergjencë e shëndetit publik me shqetësim ndërkombëtar. COVID-19 dhe poliomieliti janë të vetmet shpërthime të tjera të virusit që konsiderohen urgjenca ndërkombëtare të shëndetit publik nga OBSH.

Megjithëse OBSH nuk aktivizoi nivelin e saj më të lartë të alarmit, Tedros tha se shpërthimi ngre shqetësim serioz sepse po përhapet me shpejtësi në vendet ku virusi nuk gjendet normalisht.

Historikisht, lija e majmunit është përhapur në nivele të ulëta në pjesët e largëta të Afrikës Perëndimore dhe Qendrore. Në shpërthimin aktual, 84 për qind e rasteve të raportuara në mbarë botën janë në Evropë, gjë që është shumë e pazakontë.

“Ajo që e bën shpërthimin aktual veçanërisht shqetësues është përhapja e shpejtë, e vazhdueshme në vende dhe rajone të reja dhe rreziku i transmetimit të mëtejshëm, të qëndrueshëm në popullatat e cenueshme, duke përfshirë njerëzit me imunitet të kompromentuar, gratë shtatzëna dhe fëmijët”, tha Tedros në një deklaratë për shtyp të shtunën.

Drejtori i OBSH-së tha se kërkimet mbi qarkullimin e lisë së majmunit në Afrikë janë lënë pas dore, gjë që ka vënë në rrezik shëndetin e njerëzve atje dhe në mbarë botën. Lija e majmunëve përhapet kryesisht nëpërmjet kontaktit të ngushtë fizik me një person që është i infektuar ose material i kontaminuar, si rrobat e përbashkëta ose çarçafët.

OBSH ka thënë se vaksinimi masiv nuk rekomandohet në këtë kohë për të ndaluar linë e majmunit. SHBA po ofron vaksina për njerëzit që janë në rrezik të lartë të ekspozimit ndaj virusit. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat