Po kaloni ditë të nxehta? Ja disa koktej freskues, super të thjeshtë

Shëndetësia

Po kaloni ditë të nxehta? Ja disa koktej freskues, super të thjeshtë

Më: 1 korrik 2022 Në ora: 14:59
Foto ilustrim

Tani që vera po na pushton në çdo qelizë, na duhet një koktej i freskët, e mbi të gjitha i thjeshtë. Mund t’i bëni kurdo, pas një dite të gjatë pune, në një date të këndshëm në shtëpi, apo edhe për të shijuar një komedi në Netflix.

Më poshtë, do të gjeni 3 të tillë.

GBC

Disa koktej freskues, super të thjeshtë

Përbërësit:
3 feta kastravec
3 gjethe borzilok
½ lugë çaji sheqer
1 masë gin
½ filxhan me akull
½ masë tonik
Pak lëng limoni

Përgatitja:
Në një gotë hidhni pak sheqer dhe gin. Përziejeni derisa sheqeri të bëhet njësh me gin-in. Hidhni 2 feta kastravec dhe 2 gjethe borzilok, pastaj shtoni akull, tonik, lëng limoni. Në fund, dekorojeni me fetën e mbetur të kastravecit dhe gjethen e borzilokut.

Jungle Bird

Disa koktej freskues, super të thjeshtë
Përbërësit:

2 masa rum
¾ masë aperitiv italian
2 masa lëng ananasi
¼ masë shurup
¼ masë lëng lime i freskët

Përgatitja:
Vendosni përbërësit në një shaker dhe tundeni. Në fund, hidheni në një gotë kokteji dhe shtoni pak ananas dhe lime.

Citrus Paradise

Disa koktej freskues, super të thjeshtë
Përbërësit:
1.5 masë grey goose
0.75 masë lëng portokalli
½ lugë çaji sheqer
1 masë Orange Soda

Përgatitja:
Kombinoni të gjithë ingredientët në një gotë. Përziejini dhe shtoni Orange Soda.

Shijojeni!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat