Nëse diçka specifike ju shqetëson, mund të jetë ankthi reaktiv

Shëndetësia

Nëse diçka specifike ju shqetëson, mund të jetë ankthi reaktiv

Më: 9 gusht 2022 Në ora: 12:20
Foto ilustrim

Ju ndjeni një nyjë në stomak dhe keni vështirësi për të marrë frymë: nëse ndjeni ankth të pakontrollueshëm në momente të caktuara të ditës, mund të jetë ankth reaktiv. Vitet e fundit, midis bllokimit dhe pandemisë, kanë vënë një tendosje në ekuilibrin psikofizik.

Çfarë është ankthi reaktiv

Nëse nuk keni dëgjuar kurrë për ankthin reaktiv, ndoshta duhet të filloni të mësoni për këtë problem. Aq më tepër që është një problem i poshtër që hyn tinëz në jetën tuaj dhe pak nga pak e monopolizon atë. Kjo formë ankthi shfaqet pas një stresi të fortë ose një ngjarje traumatike, pra në lidhje me një ngjarje specifike. Kujdes: ashpërsia e ngjarjes shkaktuese është absolutisht subjektive. Mund të jetë një sulm ose një aksident, por edhe një ndarje ose probleme në punë. Në çdo rast, ngjarja negative nuk mund të kontrollohet dhe menaxhohet, aq sa ankthi të pushtojë.

Si ta luftojmë

Ankthi reaktiv mund të kontrollohet dhe kapërcehet. Nëse e trajtoni siç duhet, mund ta mposhtni atë dhe të mësoni ta ndaloni para se të shfaqet, të jeni përsëri i lirë dhe vetvetja.

Identifikoni ankthin

Vetëdija është një armë e fuqishme nëse dini ta përdorni. Kur ndjeni se ankthi po vjen, gjithçka që duhet të bëni është të mos e luftoni atë, por t’i jepni një emër. Peshoni atë që ndjeni, perceptoni atë dhe jetoni atë moment, derisa ta zvogëlojë atë.

Kërkoni ndihmë

Ndonjëherë gjëja më e vështirë për të bërë kur ofroni ankth reaktiv është të kërkoni ndihmë. Ndoshta keni frikë se dikush do t’ju gjykojë ose jeni të bindur se mund ta përballoni vetë situatën dhe se do të kalojë.

Ecni

Ajri i pastër në lëkurë, këmbët që lëvizin, fryma: ecja e mirë në trup dhe mendje. Kur ankthi ju kap, përpiquni të zëvendësoni mendimet negative me një shëtitje të mirë.

Merrni frymë

Frymëmarrja, edhe nëse ju duket e thjeshtë, funksionon! Kjo ju lejon të qetësoni nervat tuaja dhe të qetësoni mendjen tuaj në trazira. Frymëmarrja e thellë është një mjet shumë i fuqishëm nëse mësoni se si ta përdorni.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat