​A mund kosi të nxisë humbjen e peshës?

Shëndetësia

​A mund kosi të nxisë humbjen e peshës?

Më: 10 gusht 2022 Në ora: 13:16
Ilustrim

Është koha për ta bërë kosin pjesë të përditshme të dietës suaj. Hulumtimi i ri nga shkencëtarët amerikanë, i publikuar në Journal of the American College of Nutrition, zbulon se kosi mund të nxisë humbjen e peshës

Kosi përmban probiotikë, baktere të mira që nxisin shëndetin e sistemit të tretjes dhe ulin nivelin e baktereve të këqija. Studime të shumta kanë treguar se kosi mund të ndihmojë në uljen e inflamacionit kronik në trup, të përmirësojë ndjeshmërinë e trupit ndaj insulinës dhe të reduktojë nivelet e kortizolit. Të gjitha këto janë përfitime që ndihmojnë në parandalimin e akumulimit të yndyrës në zonën e barkut.

Në hulumtim morën pjesë 75 persona që vuanin nga obeziteti. Pjesëmarrësit duhej të ndiqnin një lloj diete të ndryshme për një periudhë prej 8 javësh: të merrnin kos të thjeshtë dhe të ndiqnin një dietë me kalori të ulët, të merrnin kos të pasuruar me probiotikë dhe të ndiqnin një dietë me kalori të ulët dhe të merrnin kos të pasuruar me probiotikë dhe të hani normalisht.

Në fund të periudhës së studimit, shkencëtarët vëzhguan humbjen më të madhe të peshës tek pjesëmarrësit që morën kos të pasuruar me probiotikë dhe ndoqën një dietë me kalori të ulët. kanë një indeks të masës trupore dukshëm më të ulët dhe një përqindje të reduktuar të indit dhjamor.

Por ndërsa hulumtimi ka gjetur një lidhje midis marrjes së probiotikëve dhe humbjes së peshës, nuk ka prova të mjaftueshme të mira për të mbështetur këtë pretendim. Por në të vërtetë nuk ka asnjë arsye për të mos konsumuar kos çdo ditë, përveç nëse vuani nga mos toleranca ndaj laktozës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat