​Sindroma Sjögren: Shkaqet, simptomat dhe kur duhet të shkoni te mjeku?

Shëndetësia

​Sindroma Sjögren: Shkaqet, simptomat dhe kur duhet të shkoni te mjeku?

Më: 13 gusht 2022 Në ora: 23:02
Ilustrim

Sindroma Sjögren është një sëmundje kronike dhe inflamatore autoimune që mund të njihet nga simptomat e syve ose gojës së thatë.

Shfaqet shpesh te personat që kanë një sëmundje tjetër autoimune dhe trajtohet duke zbutur simptomat e sëmundjes.

Sindroma Sjögren e ka marrë emrin sipas oftalmologut Henrik Sjögren, i cili i pari përshkroi simptomat e sëmundjes. Në këtë sindromë, sistemi imunitar i personit sulmon qelizat dhe indet e veta sepse i njeh ato si një trup të huaj. Më saktësisht, këtu qelizat e bardha të gjakut, të cilat na mbrojnë nga mikroorganizmat e ndryshëm, sulmojnë gjëndrat që krijojnë lagështi, dhe rezultati është tharja e disa pjesëve të trupit.

Arsyeja e saktë pse disa njerëz e zhvillojnë atë ndërsa të tjerët jo dihet. Është treguar se ndikohet nga gjenet e një personi, disa infeksione virale ose bakteriale dhe shumë faktorë të jashtëm. Shfaqet më shpesh tek personat mbi 40 vjeç dhe te femrat. Është gjithashtu më e zakonshme te njerëzit që tashmë kanë një sëmundje autoimune si lupus ose artrit reumatoid, dhe kjo është sindroma dytësore e Sjögren, domethënë kur gjendja është zhvilluar për shkak të një sëmundjeje tjetër.

Sindroma parësore e Sjögren do të thotë që gjendja është zhvilluar pa ndikimin e një sëmundjeje tjetër.

Si të njohim sindromën Sjögren?

Shenjat e para të kësaj gjendje do të tregojnë tharje të syve ose gojës, si dhe mund të shfaqen probleme me pjesë të tjera të trupit. Simptomat mund të ndikojnë ndjeshëm në aktivitetet e përditshme, por ato gjithashtu mund të trajtohen.

Shenjat kryesore të sindromës Sjögren janë:

– tharje ose skuqje e syve

– tharje e gojës dhe e fytit

– thatësi në hundë

- thatësi e lëkurës

– thatësi e vagjinës

– probleme me të folurit ose gëlltitjen

Përveç sa më sipër, mund të ketë dhimbje dhe lëvizshmëri të dobët të kyçeve, dhimbje muskujsh, lodhje, kollë e thatë, ndryshime në shije ose erë, gjëndra të pështymës të fryrë dhe skuqje, veçanërisht ato të shkaktuara nga dielli.

Për disa, kjo sëmundje do të shkaktojë simptoma të lehta, ndërsa për të tjerët do ta bëjë të pamundur kryerjen normale të detyrave të caktuara dhe gjithashtu mund të çojë në pneumoni, të prekë mëlçinë, pankreasin, veshkat dhe nyjat limfatike.

Për fat të mirë, simptomat zvogëlohen me kalimin e kohës me mjekim.

Kur është e nevojshme për të parë një mjek?

Kur shfaqet ndonjë nga simptomat, të cilat nuk ndërpriten pas një jave, është e nevojshme të shkoni te mjeku.

Për të konfirmuar diagnozën, mjeku do të kërkojë teste shtesë si: një numërim gjaku që tregon nivelin e qelizave të bardha të gjakut dhe nivelin e antitrupave të imunoglobulinës, analizat e syve dhe testet që përcaktojnë thatësinë (si p.sh. testi Schirmer që mat sasia e lotëve të prodhuar) ose teste që tregojnë se sa pështymë prodhohet në gojë, dhe ndonjëherë do të jetë e nevojshme një biopsi e gjëndrave të pështymës.

Si trajtohet sindroma Sjögren?

Nuk ka kurë specifike për këtë sëmundje sepse është një gjendje e përjetshme. Në vend të kësaj, ka një sërë mënyrash për të trajtuar dhe lehtësuar simptomat. Pikat e syve që njomin sytë, si lotët artificialë, spërkatjet ose xhelat, çamçakëzët pa sheqer, shpëlarjet artificiale të pështymës dhe ilaçet që ndihmojnë trupin të prodhojë më shumë pështymë ose më shumë lot mund të ndihmojnë. Në disa raste, operacioni do të jetë i nevojshëm, ndërsa kompresat e ngrohta ose analgjezikët mund të ndihmojnë ënjtjen e gjëndrave të pështymës.

Po kështu, një person me këtë sindromë duhet të shmangë vendet me tym, erën dhe ajrin e thatë. Është e nevojshme të shmangen barnat që mund të zvogëlojnë më tej sekretimin e pështymës, të tilla si antihistaminet dhe dekongestantët.

Gjithashtu, një person nuk duhet të shikojë ekranin e kompjuterit, celularit apo televizorit për një kohë të gjatë dhe është gjithashtu e rëndësishme që të ruajë higjienën e mirë orale, më konkretisht, larja e rregullt e dhëmbëve dhe vizitat e shpeshta te dentisti.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat