A e dini pse brokoli është aq i mirë për fëmijët

Shëndetësia

A e dini pse brokoli është aq i mirë për fëmijët

Më: 15 gusht 2022 Në ora: 11:37
Foto ilustrim

Brokoli është plot me lëndë ushqyese. Kjo është arsyeja pse rekomandohet nga shumë mjekë dhe nutricionistë.

Brokoli është i pasur me karotenoide, sulforafan, kamforol, kuercetinë, hekur, vitamina A, C, K1, B1, B6, E, Acid folik, magnez, selen, fosfor, kalium dhe fibra.Ekspertët rekomandojnë të konsumoni 3-4 porcione në javë.

Forcon sistemin imunitar

Është i pasur me antioksidantë që forcojnë mbrojtjen e trupit.

Është miqësor me stomakun

Sulforafani që përmban është i lidhur me luftën kundër Helicobacter pylori, i cili fajësohet për ulçerën peptike. Brokoli gjithashtu ka një veprim të fortë kundër mikroorganizmave rezistente ndaj antibiotikëve.

Zvogëlon problemet e shikimit

Brokoli si spinaqi shoqërohet me një rrezik të zvogëluar të problemeve të shikimit.

Konsiderohet si një ushqim kryesor anti-kancer

Kjo vjen për shkak të përmbajtjes së tij të lartë me substanca të tilla si sulforaphane, indole dhe karotenoide.

Një mënyrë e shijshme për t’jua shërbyer fëmijëve është smoothie. Rekomandohet që fëmijët ta konsumojnë këtë pije në mëngjes ose pasdite.

Përbërësit:

1/2 filxhan brokoli të papërpunuar

1 banane (e prerë në copa dhe e ngrirë)

1 filxhan mango (i prerë në copa dhe i ngrirë)

2/4 filxhan luleshtrydhe

1/2 filxhan spinaq

1 filxhan lëng ananasi ose qumësht bajame

3/4 filxhan ujë

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat