Disa mënyra për të shmangur dhimbjen e mesit pa medikamente

Shëndetësia

Disa mënyra për të shmangur dhimbjen e mesit pa medikamente

Më: 25 shtator 2022 Në ora: 17:24
Foto ilustrim

Ndërsa njerëzit rriten dhe hyjnë në moshën e mesme, ata kanë më shumë gjasa të përjetojnë periudha të dhimbjes së mesit.

Disqet ndërvertebrale kanë tendencë të konsumohen dhe ndonjëherë të zhvendosen, duke shtypur nervat dhe duke shkaktuar hernie.

Qëndrimi i dobët dhe mungesa e gjendjes së mirë fizike shpesh e përkeqësojnë problemin. Nëse keni dhimbje të mesit (dmth. dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës) në shumicën e rasteve lëvizja më e mirë është të prisni dhe të shihni nëse dhimbja largohet vetë.

Këtu janë disa opsione:

Kompresa të nxehta ose të ftohta.
Fillimisht, menjëherë pas çdo dëmtimi në pjesën e poshtme të shpinës, është mirë të përdorni kompresa të ftohta ose një pako akulli për të reduktuar ënjtjen. Megjithatë, rreth 48 orë pas fillimit të dhimbjes, vendosja e mbulesave ngrohëse mund të jetë e dobishme. Nxehtësia qetëson dhe relakson muskujt e lënduar dhe rrit rrjedhjen e gjakut, gjë që ndihmon në procesin e shërimit.

Pushim i kufizuar.
Nëse dhimbja është e fortë, atëherë zgjidhni pushimin në shtrat për disa orë në një kohë dhe jo më shumë se një ose dy ditë. Në përgjithësi, mjekët tani e dinë se është më mirë të vazhdoni të lëvizni, qoftë edhe butësisht, në mënyrë që muskujt tuaj të mos bëhen të ngurtësuar.

Aktiviteti fizik.
Ushtrimi ndihmon në ndërtimin e muskujve të fortë dhe fleksibël që do të jenë më pak të prirur ndaj lëndimeve. Mund të ndihmojë gjithashtu procesin e shërimit për dhimbjen e shpinës, për sa kohë që punoni me mjekun tuaj në programin e duhur të ushtrimeve kur keni dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës. Një program i mirë zakonisht përfshin aktivitet aerobik, ushtrime të forcës dhe fleksibilitetit.

Terapitë plotësuese.
Disa lloje të terapive alternative mund të jenë të dobishme në lehtësimin e dhimbjeve të shpinës. Këto përfshijnë akupunkturën, masazhin terapeutik, ushtrimet terapeutike si joga dhe tai chi dhe manipulimin e shtyllës kurrizore nga osteopatë të certifikuar.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat