Mënyrat natyrale që heqin qafe mpiksjen e gjakut menstrual

Shëndetësia

Mënyrat natyrale që heqin qafe mpiksjen e gjakut menstrual

Më: 26 shtator 2022 Në ora: 21:10
Foto ilustrim

Shumica e grave vuajnë nga mpiksja e gjakut gjatë periodave, gjë që nuk është shkak për alarm dhe është një dukuri e zakonshme. Mirëpo, mpiksjet e mëdha të gjakut shpesh shkaktojnë gjithashtu gjakderdhje të tepruar menstruale ose dhimbje menstruale. Edhe pse mpiksjet e gjakut që ndodhin gjatë menstruacioneve nuk janë të rrezikshme, duhet të shkoni menjëherë te mjeku nëse keni gjakderdhje të tepërt që zgjat më shumë se shtatë ditë. Mpiksjet e gjakut shpesh kategorizohen si normale ose patologjike bazuar në mënyrën se si ato shfaqen.

Dr. Kelly Charlie, këshilltare shëndetësore dhe kirurge, sugjeroi ilaçe shtëpiake për të hequr qafe mpiksjen e gjakut menstrual, në mënyrë natyrale.

Çaji me gjethe të mjedrës së kuqe

Do t’ju duhet 1 lugë çaji me mjedër të kuqe, 1 filxhan ujë dhe 1 lugë mjaltë. Ajo që duhet të bëni është të shtoni një lugë çaji me mjedër të kuqe në një filxhan ujë. E lini të zihet për 5 minuta. Kullojeni dhe lëreni çajin të ftohet pak, pastaj shtojini pak mjaltë në të dhe konsumojeni. Për rezultate më të mira, duhet ta pini këtë 2 deri në 3 herë në ditë.

Masazh

Teknika të ndryshme masazhimi ndihmojnë në përmirësimin e shëndetit të sistemit riprodhues dhe përmirësojnë qarkullimin e gjakut rreth mitrës. Ato gjithashtu mund të lehtësojnë mpiksjen e gjakut menstrual pasi përmirësojnë rrjedhën e gjakut.

Kompresa e ftohtë

Për këtë, do t’ju duhet një pako akulli. Aplikoni një pako të ftohtë në pjesën e poshtme të barkut. Lëreni për 1-2 minuta dhe hiqeni. Përsëriteni tri herë, mundësisht pas çdo pesë minutash. Ju duhet ta bëni këtë sa herë që vëreni koagulimin e gjakut gjatë menstruacioneve tuaja, ose menjëherë para se të vijë koha.

Vitaminat

Vitaminat A, B, D dhe C ndihmojnë në lehtësimin e gjakderdhjes së rëndë menstruale ose koagulimit. Vitamina A siguron riprodhimin e duhur të rruazave të kuqe të gjakut, dhe vetitë e saj antioksidante mbrojnë qelizat nga dëmtimi. Vitamina B, veçanërisht vitamina B6, janë të nevojshme për prodhimin e prostaglandinave që ndihmojnë në reduktimin e mpiksjes së gjakut. Vitamina D balancon hormonet, për të lehtësuar gjakderdhjen e tepërt. Dhe së fundi, vitamina C mund të ndihmojë në forcimin e qelizave tuaja të brishta dhe enëve të gjakut.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat