Kafeja ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe vdekjes së hershme!

Shëndetësia

Kafeja ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe vdekjes së hershme!

Më: 30 shtator 2022 Në ora: 06:29
Ilustrim

Të pish dy deri në tre filxhanë kafe në ditë, mund të ketë një efekt pozitiv për shëndetin e zemrës. Një studim i ri botuar në CNN thotë se kafeja mund t’ju mbrojë nga sëmundjet kardiovaskulare dhe vdekja e hershme.

Rezultatet sugjerojnë se konsumimi i kafesë së bluar, kafesë së çastit apo asaj pa kafeinë, duhet të konsiderohet pjesë e një stili jetese të shëndetshëm”, tha autori i studimit Peter Kistler.

Studiuesit zbuluan se ka një ulje të konsiderueshme të rrezikut të sëmundjeve koronare të zemrës dhe goditjes në tru për të tre llojet e kafesë. Megjithatë, vetëm kafeja e bluar dhe e çastit zvogëlon rrezikun për aritmi. Kafeja pa kafeinë nuk e ul këtë rrezik, sipas studimit të botuar të mërkurën në Gazetën Evropiane të Kardiologjisë Parandaluese.

Studimet e mëparshme kanë treguar se sasitë e moderuara të kafesë së zezë ulin rrezikun e sëmundjeve të zemrës, si dhe Alzheimerit, Parkinsonit, diabetit të tipit 2, sëmundjes së mëlçisë dhe kancerit të prostatës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat