Ekspertët kanë zbuluar një sport që zgjat jetën! Përveç trupit, përmirëson funksionin e trurit

Shëndetësia

Ekspertët kanë zbuluar një sport që zgjat jetën! Përveç trupit, përmirëson funksionin e trurit

Më: 3 tetor 2022 Në ora: 21:55
Ilustrim

Ky sport mund të ketë përfitime të tjera të rëndësishme shëndetësore dhe kundër plakjes

Ekspertët besojnë se noti mund të japë një nxitje unike për shëndetin e trurit.

Ushtrimet aerobike janë treguar se ngadalësojnë plakjen. Megjithatë, një numër në rritje i kërkimeve sugjeron se noti në veçanti prodhon efekte që përmirësojnë funksionin e trurit, veçanërisht një përgjigje më të mirë imune.

Neurologët janë ende duke punuar për të kuptuar pse noti është veçanërisht i dobishëm në parandalimin e plakjes dhe mund të jenë afër përgjigjes.

Është treguar se noti i rregullt përmirëson kujtesën, funksionin kognitiv, reagimin imunitar dhe humorin.

Noti mund të ndihmojë gjithashtu në riparimin e dëmtimeve të shkaktuara nga stresi dhe krijimin e lidhjeve të reja të neuroneve në tru.

Deri në vitet 1960, shkencëtarët besonin se numri i neuroneve dhe lidhjeve sinaptike në trurin e njeriut ishte i kufizuar dhe se, pasi të dëmtoheshin, këto qeliza të trurit nuk mund të zëvendësoheshin. Por kjo ide u braktis kur studiuesit panë prova të bollshme të formimit të neuroneve në trurin e njerëzve të rritur dhe kafshëve të tjera.

Hulumtimet tregojnë se një nga mënyrat kryesore që këto ndryshime ndodhin në përgjigje të ushtrimeve është rritja e niveleve të një proteine të quajtur faktor neurotrofik që rrjedh nga truri.

Noti ka qenë prej kohësh i njohur për përfitimet e tij kardiovaskulare. Meqenëse noti përfshin të gjitha grupet kryesore të muskujve, zemra duhet të punojë shumë, gjë që rrit rrjedhjen e gjakut në të gjithë trupin.

Rritja e fluksit të gjakut gjithashtu çon në një çlirim të madh të endorfinës – hormone që veprojnë si qetësues natyral të dhimbjes në të gjithë trupin. Ky nxitim prodhon ndjenjën e euforisë që shpesh shoqëron stërvitjen.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat