Pastrojeni trupin me çajin nga hithrat

Shëndetësia

Pastrojeni trupin me çajin nga hithrat

Më: 4 tetor 2022 Në ora: 15:00
Foto ilustrim

Ndonjëherë harrojmë se sa të dobishme janë barishtet për shëndetin tonë. Hithra është një nga bimët më të dobishme.

Pak njerëz i njohin përfitimet e shumta të hithrave. Të gjitha pjesët e kësaj barishteje janë të dobishme dhe kanë veti mjekësore – pema, rrënjët, gjethet dhe lulet.

Hithra është bima më e mirë për pastrimin e gjakut. Po ashtu është një ilaç natyral për sëmundjet e traktit urinar, si inflamacionet, gurët dhe rëra dhe madje mund të veprojë edhe në parandalimin e krijimit të gurëve në veshkë dhe në traktin urinar.

Hithra përmban sasi të mëdha të vitaminës A, kripëra të ndryshme minerale, hormone bimore dhe enzime që ndikojnë pozitivisht në qelizat e kuqe të gjakut.

Prandaj, shumë shpesh, çaji i hithrës është rekomanduar si një ilaç natyral për aneminë, transmeton Klan Kosova.

Gjethet e hithrave mund të hahen të freskëta si sallatë, të përgatitura me pak lëng limoni dhe vaj ulliri.

Kjo barishte mund të konsumohet edhe si lëng i freskët apo çaj. Hithra pastron gjakun dhe ndihmon në lirimin e toksinave nga trupi.

Është vërtetuar shkencërisht se hithra ul nivelin e sheqerit në gjak kështu që rekomandohet për pacientët me diabet.

Hithrat gjithashtu ndikojnë pozitivisht në humor të mirë dhe reduktojnë depresionin. Kjo bimë përmirëson sistemin e tretjes prandaj edhe është përdorur shpesh si një ilaç natyral për kapsllëk.

Hithra gjithashtu forcon imunitetin natyror të trupit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat