6 shenja jo dhe aq të zakonshme që jep trupi para periodave

Shëndetësia

6 shenja jo dhe aq të zakonshme që jep trupi para periodave

Më: 29 nëntor 2022 Në ora: 07:07
Foto ilustrim

Çdo grua përjeton simptoma të ndryshme në një pikë të jetës së tyre, ndërsa çdo 1 në 20 gra kanë simptoma që janë mjaftueshëm të rënda sa për t’i penguar të vazhdojnë të jetojnë jetën normale.

Nëse deri më sot gjithçka që ju paralajmëronte ardhjen e periodave ishin dhimbjet e barkut, fryrja dhe luhatjet e humorit, na lejoni t’ju tregojmë disa indikatorë të tjerë. Nëse i ndjeni, urime, nuk jeni shtatzënë pa dijeninë tuaj!

1. Po bën vrapin tënd të përhershëm dhe ngelesh pa frymë në gjysmë të rrugës
Fajin e kanë hormonet. Kjo ndodh fare pak përpara se të vinë periodat.

2. Thithkat janë të forta dhe duhet të vishni reçipeta 24/7
Gjoksi bëhet i fortë, i madh, i ngritur dhe i ndjeshëm. Në pamje të parë duket perfekt, por sa keq që nuk zgjat shumë.

3. Krejt papritur ndiheni sikur do hiqni dorë nga një huq i keq
Konsumatoret femra të duhanit ka më shumë gjasa të heqin dorë para ardhjes së periodave.

4. Nuk e merrni dot veten nga “dita e këmbëve”
Keni një të nxirë që nuk shërohet apo nuk po merrni dot veten nga dhimbja e muskujve? Fajin e kanë periodat. Gratë shërohen më ngadalë nga nga dëmtimet e muskujve javën para periodave.

5. Ju hahet mish
Edhe nëse nuk ju pëlqen shumë të hani mish, dëshira për të ngrënë mish të kuq mund të jetë një nga shenjat paralajmëruese që do t’ju vinë periodat shumë shpejt.

6. Fiksoheni me peshoren
Ndiheni të fryra dhe të shëndosha, por disa gra nuk e lenë me kaq. Përa ardhjes së periodave mund të fiksohen me kilet e tepërta, peshoren dhe imazhin e tyre.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat