Obeziteti i dëmshëm për trurin e fëmijëve

Shëndetësia

Obeziteti i dëmshëm për trurin e fëmijëve

Më: 2 dhjetor 2022 Në ora: 21:35
Foto ilustrim

Fëmijët obezë mund të pësojnë dëme të pariparueshme në rajone kyçe të trurit të tyre, sugjeron një studim i ri.

Studiuesit zbuluan se adoleshentët mbipeshë kishin shenja të dukshme shkatërrimi në zonat përgjegjëse për kontrollin e oreksit, emocionit dhe kënaqësisë.

Skanimet MRI zbuluan gjithashtu dëme në rajonet përgjegjëse për shpejtësinë e të menduarit, duke sugjeruar se notat shkollore të të rinjve mund të bien në qoftë se ata janë mbipeshë.

Studiuesit besojnë se ngrënia e vazhdueshme shkakton një reagim inflamator në tru i cili bën që trupi të shkatërrojë indet e shëndetshme.

Ata potencojnë se të qenit obezë shkakton një mbiprodhim të leptinës – hormon i urisë – e cila më tej ushqen rritjen e tyre në peshë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat