A është zija një sëmundje?/ Nga nozografia te fenomenologjia e zisë së komplikuar

Shëndetësia

A është zija një sëmundje?/ Nga nozografia te fenomenologjia e zisë së komplikuar

Më: 3 dhjetor 2022 Në ora: 11:36
Foto ilustrim

Për brendësinë, jam i sigurt se ky titull do t’i referohet pa sforcim artikullit të famshëm të 1961 nga Engel me titull “A është zija sëmundje?); e cila nga ana tjetër mund të asimilohet si një lloj reflektimi në editorialin e Mario May 2008 mbi nuancat diagnostike të episodit depresiv. Pika e pyetjes, pra, që do të doja të trajtoja shkurtimisht në këto rreshta është se si literatura i qaset manifestimeve simptomatologjike të zisë dhe si zgjidhet kjo në praktikën klinike.

Le të bëjmë një hap prapa; e gjithë gjëja buron (si gjithmonë, ju mund të mendoni) nga një vepër e Frojdit të vitit 1915; dhe është pikërisht “Vajtim dhe melankoli”. Këtu babai i psikanalizës fillon të mbjellë farat e reflektimit, duke e asimiluar disi zinë me një humbje të diçkaje të brendshme për veten e tij dhe për rrjedhojë duke e shoqëruar atë në mënyrë të pashmangshme me një formë çrregullimi depresiv.

Kjo është pikërisht çështja; simptomatologjia që shfaqet pas një humbjeje mund të zërë “një sirtar” më vete të gardërobës së madhe “DSM-V, ose Manuali i Çrregullimeve Mendore” ose të konsiderohet një aset simptomatik, nëse dëshironi, mbetje psikopatologjish si Depresioni apo Trauma pas Çrregullimit nga Stresi (me të cilin ka shumë aspekte të përbashkëta)?

Një përmbledhje e vitit 2018 (Özge et al.) përmbledh studimet kryesore mbi këtë temë; në veçanti, nga këto del në pah dallimi i parë thelbësor midis zisë normale dhe zisë së komplikuar. Demarkacioni kryesor është në thelb i natyrës së përkohshme; domethënë, në zinë e ndërlikuar, simptomat e lidhura me zinë zgjasin më shumë se gjashtë muaj pas humbjes. Simptomat kryesore janë nostalgjia, ndjenja e trishtimit për shkak të kujtimeve të personit të vdekur, ndjenja e vetmisë, perceptimi i një jete boshe, besime të shtrembëruara, pamundësia për të pranuar humbjen.

Për më tepër, nga studimet e pranishme në rishikim, psikopatologjitë kryesore me të cilat bëhet diagnoza diferenciale me zinë e komplikuar janë pikërisht Episodi Depresiv i Madh dhe Çrregullimi i Stresit Post Traumatik. Në të vërtetë, ka disa nuanca nga pikëpamja e manifestimeve klinike dhe neurobiologjike që dallojnë çrregullimet në fjalë, por për të mos mërzitur jo-ekspertët, do t’i referoj ata që duan të mësojnë më shumë rreth literaturës specifike mbi këtë temë. e gjeni në seksionin e dedikuar.

Por si zgjidhet kjo çështje në DSM-V?

Në botimin e fundit të manualit, autorët preferuan ta përdorin këtë çrregullim të ri me kujdes dhe ta fusin atë me emrin “çrregullim i ndërlikuar persistent” në seksionin 3.a ose në “Kushtet që kanë nevojë për studim të mëtejshëm”. A ju duket kjo si një lloj kompromisi gjithashtu?

Ndoshta është; por për sa më përket mua, thelbi i çështjes nuk është aq shumë ky, por sa i rëndësishëm është fokusi në pyetjen diagnostike në praktikën klinike. Kjo është: nëse zia e ndërlikuar ka ekzistencën e vet autonome, a ndikon ajo në suksesin e një trajtimi psikoterapeutik?

Natyrisht, diagnoza diferenciale është e rëndësishme në fazat fillestare pasi i lejon klinicistit të kuptojë se me çfarë po përballet dhe të planifikojë trajtimin. Më pas, pyetja duhet të kalojë në një dimension fenomenologjik, d.m.th., zia duhet të përshtatet në historinë e pacientit dhe është ai që duhet të marrë përsipër klinicisti për një zgjidhje të mirë të procesit të elaborimit.

Në veçanti, merrni parasysh horizontet e kuptimit që ka hapur kjo ngjarje në lidhje me historinë e saj të kaluar, të tashme dhe të ardhshme dhe se si kjo ngjarje mund të vendoset në të, me qëllimin përfundimtar për të rivendosur një horizont të mëtejshëm global kuptimor.

Si përfundim, simptomat e lidhura me zinë marrin aspekte klinike më vete; megjithatë, duhet të merret në konsideratë në horizontin personal, individual dhe kulturor, bartësi i të cilit është personi.

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat