Rreziqet që vijnë nga përdorimi i lëngjeve antibakteriale

Shëndetësia

Rreziqet që vijnë nga përdorimi i lëngjeve antibakteriale

Më: 4 dhjetor 2022 Në ora: 20:29
Foto ilustrim

Ju ndoshta mendoni se dezinfektuesi antibakterial i duarve është i mirë për shëndetin tuaj. Sapo shihni në etiketë se nuk i dëmton njerëzit, por që vret 99.99 për qind të baktereve, çështja zgjidhet.

Në tekstin e mëposhtëm, ne ju japim këshilla se pse duhet të mendoni të ndaloni përdorimin e këtyre lëngjeve.

Ato dëmtojnë lëkurën

Dezinfektuesit në përgjithësi përmbajnë alkool, i cili dihet se ka një efekt tharjeje. Meqenëse alkooli rrit aftësinë absorbuese të lëkurës, ai gjithashtu lejon që kimikatet të depërtojnë në lëkurë në mënyrë më efektive. Disa xhel antibakterial përmbajnë glicerinë, e cila mund të irritojë lëkurën. Përveç kësaj, përbërës të tillë si acetati dhe glikoli mund të dëmtojnë më tej lëkurën.

Ato rrisin rezistencën e baktereve

Ndërsa elasticiteti mund të duket i frikshëm, sigurisht që nuk është. Për shembull: përdorimi i tepërt i antibiotikëve mund të çojë potencialisht në zhvillimin e baktereve që janë rezistuese ndaj elementeve të ndryshëm. Me fjalë të tjera, bakteret kanë aftësinë të evoluojnë si çdo gjë tjetër.

Ato përmbajnë kimikate të rrezikshme

Siç kemi thënë tashmë, dezinfektuesit në përgjithësi përmbajnë alkool ose triclosan, por ka kimikate të tjera që përfshihen në produkt. Shumica e lëngjeve antibakteriale me aroma përdorin një lloj konservuesi që mund të zgjasë jetëgjatësinë e produktit. Megjithatë, këta konservues ripërthithen në lëkurë me çdo përdorim të produktit. Lëngjet antibakteriale aromatike kanë më shumë konservues.

Ato rrisin përthithjen e kimikateve

E kemi përmendur tashmë se lëngjet antibakteriale rrisin përthithjen e lëkurës. Duke vepruar kështu, lëkura bëhet e ndjeshme ndaj kimikateve potencialisht të dëmshme. Një kimikat i tillë quhet bisphenol A dhe mund të shkaktojë dëme në sistemin endokrin. Studimet kanë lidhur bisphenol A me kancerin, sëmundjet e zemrës, infertilitetin dhe diabetin.

Sapun dhe ujë

Për të larë duart, për t'i dezinfektuar dhe për t'u ndjerë të pastër, ndiqni këshillat e ekspertëve. Përkatësisht, shumica e ekspertëve rekomandojnë përdorimin e sapunit dhe ujit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat