E konfirmuar shkencërisht: Kërpudhat magjike si ilaç për depresionin

Shëndetësia

E konfirmuar shkencërisht: Kërpudhat magjike si ilaç për depresionin

Më: 29 maj 2023 Në ora: 22:28
Foto ilustrim

Psilocybina, një përbërës halucinogjen i gjetur në kërpudha, ndikon në trurin e njerëzve që vuajnë nga depresioni i rëndë si asnjë lloj tjetër i antidepresantëve, ka treguar hulumtimi.

Përfundimi i bazuar në skanimet e 60 personave do të thotë se ky ilaç mund të shërojë depresionin në një mënyrë unike, thonë studiuesit.

Forma sintetike e medikamentit aktualisht është duke u testuar te njerëzit në kushte mjekësore të kontrolluara saktësisht, me mbështetje psikologjike nga ekspertët para, gjatë dhe pas marrjes së tij.

Prof. David Nutt, autor i studimit në IKC në Londër, thotë se gjetjet e fundit rreth psilocibinës janë “eksituese” dhe “të rëndësishme”.

Domethënë, kur pacientët morën psilocybinë, truri i tyre “u hap” dhe u bë “më fleksibël dhe më fluid” brenda tri javësh.

Ndryshime të ngjashme nuk janë vërejtur në trurin e atyre që janë trajtuar me antidepresivë standardë.

Psikodelikët janë një lloj lënde halucinogjene që prek të gjitha shqisat, duke ndryshuar të menduarit, ndjenjën e kohës dhe emocionet e një personi. Ndërsa ilaçet kundër depresionit të rregullt merren çdo ditë, psilocybin mund të duhet të merret vetëm një ose dy herë për të prodhuar të njëjtin efekt – por nevojiten më shumë kërkime për më shumë pacientë për një periudhë më të gjatë kohore për ta konfirmuar këtë.

Hulumtimet e mëparshme kanë treguar një reduktim të simptomave të depresionit me terapinë me psilocybin – por studiuesit nuk ishin të sigurt se si dhe pse funksionon.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat