Studimi: Disa fëmijë janë gjenetikisht të predispozuar për gjumë të dobët

Shëndetësia

Studimi: Disa fëmijë janë gjenetikisht të predispozuar për gjumë të dobët

Më: 14 dhjetor 2023 Në ora: 00:31
Ilustrim

Në shumë studime të të rriturve, është gjetur një predispozitë gjenetike për problemet e gjumit, si pagjumësia.

Shkencëtarët pyesnin veten nëse i njëjti fenomen ekziston tek fëmijët. Ata morën prova se predispozita gjenetike për një fëmijë për të fjetur keq mund të zbulohet që në moshë të hershme.

“Ne zakonisht mendojmë se pagjumësia zhvillohet më vonë në jetë, por kemi prova që shenjat më të hershme të rrezikut për pagjumësi në moshë madhore janë tashmë të pranishme në fëmijërinë e hershme”, tha Dr Eus van Someren, kreu i Departamentit të Gjumit dhe Njohjes në Instituti Holandez për Neuroshkencën në Amsterdam, për CNN.

Ekspertët kanë zbuluar se një predispozicion gjenetik për zhvillimin e pagjumësisë tek fëmijët shoqërohet me simptoma të ngjashme me pagjumësinë e raportuar nga nënat e tyre. Megjithatë, këto simptoma nuk zbulohen nga pajisjet e monitorimit të gjumit, të cilat janë më objektive.

U anketuan 2,458 fëmijë evropianë, afërsisht gjysma e të cilëve ishin vajza. Studimi përfshiu gratë shtatzëna me datëlindje midis 2002 dhe 2006 për të gjurmuar shëndetin e fëmijëve të tyre nga para lindjes deri në moshën madhore. Si pjesë e studimit, ekspertët mblodhën mostra të ADN-së nga gjaku i kordonit ose fëmijët kur ata ishin gjashtë vjeç.

Kur fëmijët ishin një vjeç e gjysmë, tre vjeç, gjashtë vjeç dhe midis 10 dhe 15 vjeç, nënat e tyre ndanë detaje rreth gjumit të tyre me ekspertët. Ata dhanë informacione të tilla si nëse fëmijët kishin probleme për të fjetur, flinin më pak se shumica e fëmijëve ose zgjoheshin shpesh gjatë natës. Pothuajse 1000 pjesëmarrës mbanin ora gjumi për nëntë ditë, dy herë midis moshës 10 dhe 15 vjeç.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat