Para apo pas mëngjesit, kur duhen larë dhëmbët

Shëndetësia

Para apo pas mëngjesit, kur duhen larë dhëmbët

Më: 23 shkurt 2024 Në ora: 21:13
Foto ilustrim

Në temën e larjes së dhëmbëve, ekspertët janë unanim në pohimin se është e rëndësishme të bëhet të paktën dy herë në ditë.

Megjithatë, ka qenë gjithmonë e paqartë nëse është më mirë të kryhet larja e parë para apo pas mëngjesit.

Lani dhëmbët para mëngjesit

Gjatë natës zvogëlohet pështyma dhe ka shumë më tepër baktere në zgavrën e gojës. Për këtë arsye shpesh zgjohemi me gojë të thatë dhe me erë të keqe. Bakteret gjithashtu prodhojnë acide që janë të dëmshme për dhëmbët dhe mishrat e dhëmbëve.

Për këtë arsye, larja e dhëmbëve përpara se të pini kafe dhe briosh ju lejon të reduktoni praninë e baktereve duke rritur pështymë.

Megjithatë, preferohet të përsëritet larja afërsisht 30/60 minuta pas mëngjesit: edhe sepse në mëngjes preferojmë shpesh ushqime acidike të cilat vënë në rrezik shëndetin e dhëmbëve tanë.

Larja e dhëmbëve pas mëngjesit

Në këtë rast largoni mbetjet e ushqimit dhe luftoni bakteret. Për më tepër, kalimi i disa orësh ndërmjet këtij vakti dhe vaktit të dytë më të rëndësishëm të ditës është më mirë të lahet në mënyrë të tillë që ta mbajë gojën më të pastër.

Megjithatë, një pjesë e ‘doktrinës’ beson se duke mos gëlltitur sasi ushqimi në mëngjes, për ata që kanë larë dhëmbët para se të hanë mëngjes, shpëlarja me ujë menjëherë më pas do të mjaftonte për të eliminuar mbetjet.

Në fund të fundit, shkenca nuk ka gjetur ende një përgjigje unike, por është ende në një mendje sot në deklarimin se njëra ose tjetra zgjidhje është më e mirë në varësi të zakoneve të dikujt.

Ka edhe nga ata që bëjnë dallimin mes mëngjesit në bar dhe mëngjesit të bërë vetë. Ata që hanë mëngjes në shtëpi duhet të zgjedhin një larje të mëvonshme, ndërsa ata që preferojnë kapuçino dhe briosh duhet të lahen përpara se të dalin nga shtëpia.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat