9 fakte që tregojnë se çokollata është e shëndetshme - Bota Sot
9 fakte që tregojnë se çokollata është e shëndetshme

Shëndetësia

9 fakte që tregojnë se çokollata është e shëndetshme

Më: 6 gusht 2018 Në ora: 15:35
Ilustrim

Çokollata është e njohur në të gjithë botën si një ushqim i ëmbël dhe i përdorur gjerësisht.

Këto janë përfitimet që ofron kjo ëmbëlsirë e shijshme.

Redukton rrezikun e sulmit në zemër

Një studim suedez në fund të vitit të kaluar tregoi se gratë që hanë më shumë se 45 gramë çokollata në javë kanë një shans 20% më pak të sulmit në zemër sesa ata që nuk hanë çokollatë.

Forcon zemrën

Çokollata ul presionin e gjakut, kolesterolin dhe zvogëlon shanset e sëmundjeve kardiovaskulare.

Largon urinë

Çokollata e errët gjatë ditës është shumë e shëndetshme nëse nuk keni kohë për një drekë cilësore.

Ndihmon në luftën kundër diabetit

Kohët e fundit, kërkimet italiane kanë treguar se njerëzit që vazhdimisht hanë çokollatë rrisin ndjeshmërinë e organizmit ndaj insulinës dhe kështu zvogëlojnë rrezikun e diabetit.

Mbron lëkurën

Çokollata e errët përmban një antioksidant të quajtur flavonoid, i cili siguron një lloj mbrojtjeje kundër rrezatimit UV.

Ndalon kollitjen

Nëse nuk mund ta ndaloni kollën, merrni një kub me çokollatë. Një komponent i çokollatës që quhet teobromin ul aktivitetin e nervit vagus në pjesën e trurit përgjegjës për “shkaktimin” e kollës.

Përmirëson disponimin

Adhuruesit e çokollatës janë më pak të stresuar se të tjerët, dhe një studim në SHBA në vitin 2010 thotë se ata kanë shumë më pak shanse të vuajnë nga depresioni.

Mban përqendrimin

Përbërja e flavonoideve në çokollatë i bën njerëzit të zgjuar, kështu që ata përqendrohen shumë më shumë në detyrat e tyre të përditshme.

Përmirëson shikimin

Dihet se çokollata përmirëson pasqyrën e gjakut dhe hulumtimet e fundit të SHBA kanë treguar se ndikon edhe në përmirësimin e shikimit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...