Pjesëtar i një organizate kriminale, kapet dhe arrestohet me qëllim ekstradimin drejt Italisë, 32-vjeçari

Shkodra

Pjesëtar i një organizate kriminale, kapet dhe arrestohet me qëllim ekstradimin drejt Italisë, 32-vjeçari

Më: 21 tetor 2023 Në ora: 09:47
Foto ilustrim

Nga Fast Albania në bashkëpunim me Drejtorinë Vendore të Policisë Shkodër, në kuadër të operacionit policor të koduar “Part of”, u bë kapja dhe arrestimi provizor me qëllim ekstradimi në shtetin e Italisë, i shtetasit në kërkim ndërkombëtar Fatlum Murçaj, 32 vjeç, banues në fshatin Bajzë, Malësi e Madhe.

32-vjeçari akuzohet nga autoritet e Italisë, i pjesëtar i një organizate kriminale për trafikim të narkotikëve.

Ai ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar, pasi Gjykata e Milanos i kishte caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprën penale ”Organizata kriminale me qëllim trafikimin e drogës”, sipas Kodit Penal të Italisë, ku parashikohet dënim deri në 20 vjet burgim për këtë vepër.

Njoftimi i policisë:

FAST Albania/Bashkëpunim intensiv me partnerët, për lokalizimin, kapjen dhe ekstradimin e shtetasve të shpallur në kërkim ndërkombëtar.

Finalizohet në Shkodër, operacioni policor i koduar “Part of”.

I akuzuar nga autoritetet e Italisë, si pjesëtar i një organizate kriminale për trafikim të narkotikëve, kapet dhe arrestohet me qëllim ekstradimin, 32-vjeçari i kërkuar ndërkombëtarisht.

Pas shkëmbimit të informacioneve ndërmjet Interpol Tiranës dhe Interpol Romës, për vendndodhjen e një shtetasi të shpallur në kërkim ndërkombëtar, për llogari të Italisë, shërbimet e njësisë së specializuar FAST Albania, në bashkëpunim me shërbimet e Drejtorisë Vendore të Policisë Shkodër, kanë organizuar dhe finalizuar operacionin policor të koduar “Part of”.

Si rezultat i operacionit, u lokalizua në lagjen “Ndoc Mazi”, Shkodër, dhe u arrestua provizorisht, me qëllim ekstradimin, shtetasi i shpallur në kërkim ndërkombëtar, 32 vjeç.

32-vjeçari ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar, pasi Gjykata e Milanos i kishte caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprën penale ”Organizata kriminale me qëllim trafikimin e drogës”, sipas Kodit Penal të Italisë, ku parashikohet dënim deri në 20 vjet burgim për këtë vepër.

Interpol Tirana vijon të bashkëpunojë me partnerët italianë, për ekstradimin e shtetasit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat