Jordanov: Për largimin e vetos ndaj Maqedonisë mund të ndodh edhe ndonjë befasi

Shkupi

Jordanov: Për largimin e vetos ndaj Maqedonisë mund të ndodh edhe ndonjë befasi

Më: 28 maj 2022 Në ora: 12:15
Foto ilustrim

Kryetari i grupit parlamentar të partisë popullore në Bullgari, Toshko Jordanov, pas mbajtjes së këshillit të koalicionit, nuk është i sigurt se do të ketë përparim ose bllokim të mëtejshëm në heqjen e vetos për Maqedoninë.

“Pas këshillit të koalicionit për Maqedoninë e Veriut, me këtë lloj partnerësh të koalicionit, nuk mund të jemi të sigurt se a do të ketë lëvizje pozitive apo negative për cështjen e Maqedonisë së Veriut”, tha ai për Televizionin Nova.

Mbrëmë për këtë çështje kanë diskutuar katër partitë në koalicion dhe pas takimit është bërë e ditur se heqja eventuale e vetos për anëtarësimin e vendit në BE do të kalojë domosdoshmërisht me votim në Kuvendin Kombëtar.

Toshko Jordanov tha se kanë biseduar me diplomatët evropianë për premtimet që u janë bërë në 4 muajt e fundit për heqjen e vetos.

Jordanov theksoi se presioni për heqjen e vetos bullgare për fillimin e negociatave me Maqedoninë e Veriut me BE-në vjen nga disa vende të BE-së, por nuk pranoi të specifikojë se cilët janë ata.

“Ne po punojmë në bazë të marrëveshjes së nënshkruar të koalicionit. Nëse e respektojnë, nuk ka problem. Nëse nuk e respektojnë, pasojat do të jenë me ta”, tha deputeti Jordanov.

Sipas tij, ideja e “Bullgarisë Demokratike” për të çuar përpara procesin dypalësh nëse Komisioni Evropian merr garanci në procesin e negociatave, është e vështirë të arrihet.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat