Shkup, një person ka dëmtuar buxhetin e shtetit për më shumë se 268 mijë denarë

Shkupi

Shkup, një person ka dëmtuar buxhetin e shtetit për më shumë se 268 mijë denarë

Më: 7 dhjetor 2022 Në ora: 15:58
Foto ilustrim

Njësia për krime ekonomike dhe kompjuterike në SPB Shkup ka paraqitur kallëzim penal kundër I.T. (59) nga Shkupi, për shkak të dyshimit për kryerjen e veprës penale “shmangie nga tatimi” nga neni 279 i Kodit Penal.

Kërkuesi, për hyrjet e realizuara në valutë në vlerën totale prej 43.600 euro në vitin 2021, të cilat i ka paguar me para në dorë në llogarinë e tij të transaksionit në valutë, nuk ka raportuar dhe nuk ka paguar tatimin mbi të ardhurat personale në masën 10% ose tatim në vlerë prej 268.140 denarë.

Në këtë mënyrë i paraqituri ka përfituar përfitim pasuror të kundërligjshëm në shumë prej 268.140 denarë dhe për të njëjtën shumë e ka dëmtuar Buxhetin e Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat