Prokuroria do të hetojë shkaqet e zjarrit në Sallën Universale në Shkup

Shkupi

Prokuroria do të hetojë shkaqet e zjarrit në Sallën Universale në Shkup

Më: 10 prill 2024 Në ora: 13:27
Salla Universale në Shkup

Pas zjarrit të shkaktuar në Sallën Universale të Shkupit, ekipet hetimore kanë filluar kërkimet për të përcaktuar shkaqet e flakëve.

Në një njoftim nga Prokuroria Themelore Publike Shkup, bëhet e ditur se ekipet inspektuese sot kanë filluar qëllimin e detajuar të vendndodhjes së zjarrit për të siguruar të gjitha provat e nevojshme. Ekspertët do të vlerësojnë nëse zjarri është shkaktuar nga një veprim i qëllimshëm njerëzor apo nga një aksident.

Gjithashtu, Inspektorati Shtetëror i Punës ka ndërmarre kontrollin e kompanive të angazhuara në rikonstruksionin e Sallës Universale, në përpjekje për të vërtetuar respektimin e rregullave dhe standardeve të sigurisë në punë.

Derisa hetimet vazhdojnë, nuk ka prova të mjaftueshme që të mbështesin një ndërhyrje njerëzore në shkak të zjarrit. Tre persona që ishin arrestuar janë liruar pasi nuk u konstatua asnjë bazë për ndalimin e tyre të mëtejshëm.

Hetimet për shkaqet dhe përgjegjësitë e mundshme të zjarrit në Sallën Universale vazhdojnë, ndërsa autoritetet presin të sjellin më shumë dritë në këtë ngjarje të ndodhur.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat