Shkupi ruan euforinë e Vitit të Ri me dekorimet e vonuara

Shkupi

Shkupi ruan euforinë e Vitit të Ri me dekorimet e vonuara

Më: 14 prill 2024 Në ora: 14:29
Foto ilustrim

Shkupi vazhdon të jetë nën efektin e euforisë së Vitit të Ri, edhe pse tani jemi katër muaj e gjysmë pas festimeve të fundvitit. Por çuditërisht, dekorimet festive për Krishtlindjet vazhdojnë të qëndrojnë në qytet, duke mbajtur shpresën për ndryshime në atmosferën urbane.

Shtëpitë e Vitit të Ri, të vendosura në sheshin Maqedonia, ende shkëlqejnë me dritat dhe detajet e tyre festivale. Ndërkohë, në bulevardin “Shën Kliment Ohri”, llambat dhe çadrat festive mbeten të varura, megjithëse të fikura dhe të pa përdorura.

Arsyet pse dekorimet e Krishtlindjeve mbeten akoma në qytet mbeten të paqarta. Autoritetet ende nuk kanë arritur të zbulojnë se kush ka vendosur këto dekorime dhe për çfarë shuma monetare. Hetimet nga policia financiare po vazhdojnë, por ende nuk janë nxjerrë në dritë detajet dhe përgjegjësit për këtë ngjarje.

Për të adresuar kritikat e pranuara për vonesën në heqjen e dekorimeve, kryetarja e qytetit, Arsovska, ka bërë një deklaratë premtuese. Ajo njoftoi se për vitin 2024, dekorimet e festave të fundvitit do të instalohen në shtator, duke synuar të shmangte kritikat për vonesën e vitit të kaluar.

Ndërkohë qytetarët dhe turistët mbeten të habitur nga kjo situatë e pazakontë, duke vazhduar të presin për përgjigje dhe zgjidhje të situatës së krijuar.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat