Tërmet i regjistruar në Shkup

Shkupi

Tërmet i regjistruar në Shkup

Më: 4 maj 2024 Në ora: 10:36
Foto ilustrim

Rrjeti telemetrik sizmologjik i Republikës së Maqedonisë së Veriut, në stacionet sizmologjike të instaluara në të gjithë territorin tonë, i mirëmbajtur nga Observatori Sizmologjik pranë Fakultetit Shkencë-Matematikor në Shkup, pas mesnatës së datës 04.05.2024 në ora 01:39, ka regjistruar një tërmet.

Epiqendra e të cilit i përket zonës së epiqendrës së Shkupit.

Tërmeti ishte me magnitudë lokale të Rihterit ML 1.9.

Sipas të dhënave të deritanishme që disponon observatori, tërmeti është ndjerë nga popullata e qytetit të Shkupit dhe rrethinës, me intensitet III gradë sipas shkallës makrosizmike evropiane.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat